"LUCHTIG" NIEUWS door Pol de Soeten Luchtmacht verkoopt de laatste acht Fokker F-27 vliegtuigen De Koninklijke Luchtmacht heeft haar laatste acht Fokker F-27 vliegtuigen nu definitief verkocht. Het gaat om vijf toestellen van het type F-27 MK 300M Troopship en drie toestellen van het type F-27 MK 100 Friendship. De toestellen worden verkocht aan de Zuid-Afrikaanse luchtvaartmaat schappij Valitrade 151 (pty) Ltd in Pretoria. De Zuid-Afrikaanse luchtvaartmaatschappij gaat nieu we vracht- en passagierslijnen opzetten voor het zuidelijk deel van dit continent. Het lag in de bedoeling, dat de eerste twee Fokkers nog voor de kerstdagen vanaf de vliegbasis Woensdrecht naar Zuid-Afrika vertrokken. Eerder is een toestel aan een Canadese maatschappij overgedaan. Van de resterende vliegtuigen is een exemplaar overgedragen aan het Militaire Luchtvaartmuseum in Soesterberg, een Fokker dient als poortwachter bij de vliegbasis Eindhoven en de laatste wordt gebruikt voor brandweeropleidingen. In 1960 werden de toestellen bij de Koninklijke Luchtmacht in gebruik genomen. Zij waren ingedeeld bij het 334-transportsquadron. In eerste instantie waren de Fokkers gestatio neerd op Ypenburg, later Soesterberg en tot aan de uitfasering op Eindhoven. De Fokkers werden vooral gebruikt voor luchttransport binnen Europa. Diverse toestellen zijn tijdens hun diensttijd ingezet voor de VN-operaties. Verder werden ze veelal ingezet voor humanitaire missies. Vanaf 1992 zijn door de F-27's een groot aantal vluchten uitgevoerd naar Sarajevo voor het evacueren van gewonden en het aanvoeren van hulpgoederen. Helicoptervliegopleiding Marine gaal van start op Curasao Heli-Holland gaat met twee helicopters, de opleiding verzorgen tezamen met twee vlieginstructeurs waarvan één van de Koninklijke Marine. De heli's worden gestationeerd op het militaire deel van het vliegveld HATO te Curagao. De opleiding duurt drie maanden en wordt in principe twee maal per jaar gegeven. Heli-Holland verzorgt thans de HVO in Lelystad. Voor de opleiding wordt gebruik gemaakt van een éénmotorige Schweizer 330 en een twee-motorige Aerospatiale 355. De basisopleiding vindt plaats op de vliegbasis Woensdrecht. Op Woensdrecht vliegen de leerlingen 90 uur op de Pilatus. Vervolgens worden de adspirant vliegers overgeplaatst naar de Nationale Luchtvaart School te Beek. Na de HVO volgt de omscholing naar de Lynx helicopter. De Koninklijke Marine heeft de beschikking over 22 Westland Lynx heli's, die gestationeerd zijn op het Vliegkamp De Kooy bij Den Helder. Met het verplaatsen van de opleiding naar Curagao wordt tevens bijgedragen aan helicop- tercapaciteit bij de kustwacht van de Nederlandse Antillen en Aruba. Slowaken bezoeken vliegbasis Volkel Op 14 oktober 1997 streken op de Brabantse vliegbasis Volkel twee SU-22UM-3K Fitter-G's neer. De Fitters werden vergezeld door een Antonov 26 met aan boord enkele vliegers, technisch perso neel en wellicht wat onderdelen om als het nodig is op korte termijn kleine reparaties te kunnen uitvoeren. 26

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1998 | | pagina 26