NIEUWSTE UITGAVE VAN DE SECTIE LUCHTMACHTHISTORIE: M.E. PETERS50jaar Het Van Weerden Poelman Fonds 1947-1997 Onlangs verscheen in de reeks Brochures van de Sectie Luchtmachthistorie 50 jaar Het Van Weerden Poelman Fonds 1947-1997. In deze publicatie schetst auteur Martin Peters een historisch overzicht van vijf decennia Van Weerden Poelman Fonds, het financiële steunfonds voor het per soneel van de Koninklijke Luchtmacht. In de 68 pagina's tellende jubileumuitgave wordt een tussenbalans opgemaakt, met een blik in het verleden en een visie op de toekomst van het fonds. Het Van Weerden Poelman Fonds is in de vijf tig jaar van zijn bestaan van grote betekenis geweest voor duizenden personeelsleden van de lucht macht, oud-luchtmachtmedewerkers en nabestaanden. Uitgaande van de doelstelling, hulp te ver lenen in financiële noodsituaties wanneer de mogelijkheden via het normale sociale verzekerings stelsel zijn uitgeput, biedt het Van Weerden Poelman Fonds reeds vijftig jaar uitkomst in bijkans uitzichtloze persoonlijke situaties. Centrale thema's in het historisch overzicht zijn fondsenwerving, steunverlening en samenwerking met andere militaire fondsen. Voorts is een hoofdstuk gewijd aan het leven van de naamgever van het fonds, majoor-vlieger Hendrik van Weerden Poelman (1890- 1945). Deze pionier van de Nederlandse militaire luchtvaart maakte in 1924 furore met zijn deelname aan de eerste vlucht van Nederland naar Nederlands- Indië, een vlucht die werd uitgevoerd met een Fokker F.VII van de KLM. Ook kreeg Van Weerden Poelman grote bekendheid als lid van het befaamde demonstratieteam De Vijf Vingers Aan Eén Hand, onder leiding van de bekende vlieger van het eerste uur, W.C.J. Versteegh. In de jaren der tig voerde Van Weerden Poelman het commando over de Jachtvliegtuigafdeeling, welke aanvanke lijk was gestationeerd op het Vliegkamp Soesterberg en vanaf 1936 op Schiphol. In de meidagen van 1940 was hij verantwoordelijk voorde operationele inzet van de Nederlandse jachtvliegtuigen. De jubileumuitgave is helder geschreven en rijkelijk geïllustreerd. 50 jaar Het Van Weerden Poelman Fonds kost slechts f 17,50 (incl. verzendkosten) en is te bestellen bij de Sectie Luchtmachthistorie, Postbus 20703. 2500 ES Den Haag. 28

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1998 | | pagina 28