z jes waren, zodat dan 'op kompas' moest worden gevlogen. En dat kon verrassende resultaten geven, daar in die tijd de kompassen, zeker in Afrika, nooit of niet erg goed waren gecorri geerd. Dickie Richardson besloot daar wat aan te doen. En zodoende groeide zijn interesse voor de navigatie. De R.A.F. had er wel een handlei ding Air Pilotage voor, maar die gaf onvoldoen de soulaas. Toch was er in de jaren dertig vanwege de lange afstandsvluchten meer interesse voor het navi geren van vliegtuigen gekomen. D.C.T. Bennett van de British Overseas Airways, de man die in WOU de Pathfinders van de R.A.F. zou com manderen, had voor de burgerluchtvaart een goed boekwerk geschreven, de Complete Air Navigator. Dat kreeg meteen de belangstelling van R.A.F.mannen die voornamelijk vliegboten vlogen. Voorts moedigden 'observers' van de Fleet Air Arm van de Royal Navy en mannen van de koopvaardij, die bij de R.A.F. dienst hadden genomen, het beter aanpakken van de luchtnavigatie aan. 'Observers' werden beter opgeleid en ook vliegers konden die opleiding volgen. En de hele goeie konden zelfs een cer tificaat van 'Special(ist) navigator' halen. Daartoe behoorde ook Dickie Richardson. Dick Richardson kreeg na een vliegende func tie een stoel op het Air Ministry en besloot met zijn vriend Chilton (later air marshal) het navi geren speciaal voor vliegers in de R.A.F. met verve te propageren. Dat was echter niet een voudig, want de R.A.F. was 'a pilots Airforce'. De jachtvliegers waren de crème van de R.A.F. Die moesten de meeste doodsverachting in zich hebben. Hun houding werd nog eens gestimu leerd, doordat men toen van oordeel was dat bommenwerpers altijd hun doelen konden bereiken, hetgeen werd uitgelegd als 'the bom ber always comes through'. Naar het oordeel van de jachtvliegers werden vliegers van bom menwerpers nogal als 'second rate' beschouwd en ieder ander die bemanning was werd 'neces sary ballast' genoemd. Aldus moest tegen heel wat tegenstand worden opgebokst. Wat echter hielp was dat Dickie werd opgeno men in de redactie van het blad TEE EMM, het blad waarin pilot officer Prune tekortkomingen van vliegende bemanningen op satirische wijze aanpakte (zie Nieuwsbrief 46). Juist omdat de bommenwerper diep boven vij andelijk gebied moest kunnen penetreren, of een maritieme verkenner lang over zee verbleef, was goede navigatie van groot belang. En geluk kig zag de R.A.F. leiding dat uiteindelijk ook in. De Tweede Wereldoorlog was intussen uitgebro ken. Veel te vaak werden door slechte navigatie doelen aangevallen, die mijlen van het eigenlij ke doel lagen. Erger nog, vele vliegtuigen raak ten de weg kwijt! Bij het tot stand komen van het Empire Training Scheme, waarbij de R.A.F. van een enkele 100.000 man moest uitgroeien tot meer dan twee miljoen man in een paar jaar tijd, was het hoognodig de opleidingen te optimaliseren, zeker ook de opleiding tot 'observer', sedert medio 1943 'navigator' genoemd. Die werd ver beterd, instructeurs uit de zeevaart werden aan getrokken en betere tekstboeken waren nodig. Dat leidde ertoe dat Dickie Richardson met een team in de lente van 1940 opdracht kreeg een handboek voor de luchtnavigatie te schrijven. Dat werd de befaamde AP 1234, het blauwe boek dat van hem de bijnaam kreeg "MAN IS NOT LOST" en dat gemeengoed werd bij R.A.F. 22 Vickers VALENTIA

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1998 | | pagina 22