STICHTING MARITIEM ERFGOED De Stichting is in september 1997 opgericht als een particulier initiatief om een (bescheiden) bij drage te kunnen leveren om het Maritieme Erfgoed van Nederland te helpen bewaren. Het bestuur is als volgt samengesteld: Voorzitter - Mr. F.W. van Gelder (employé ABN AMRO, Res.off. MARNS) Secretaris - Mr. H. van Veen (advocaat te Utrecht) Penningmeester - J.J. van Weering (employé Shell Nederland, MARNZM) Ons staat als gegeven voor ogen dat er reeds veel feiten in officiële geschiedschrijving zijn vastge legd, dat een aantal schepen en maritieme vliegtuigen bewaard is gebleven en dat er veel scheeps modellen, uniformen en wapens in musea staan. Daar hoeven wij ons dus niet mee bezig te houden. Wat de Stichting met name doet is het ontplooien van initiatieven om - na een dialoog met vetera nen - bepaalde acties te selecteren en daar een goed schilderij van te laten maken. Vervolgens wordt er van het schilderij een lithografie-uitgave met een beperkte oplage (doorgaans zo'n 500 stuks) vervaardigd. Iedere litho wordt ondertekend door veteranen die bij de actie aanwe zig waren. Zo wordt een klein deel van ons erfgoed gevisualiseerd en in bredere kring bekend. Bovendien brengt het aandacht en zelfs enige erkenning in de breedste zin des woords met zich mee voor de betrokken veteranen. In die gevallen waar een litho-uitgave (mede) met een Engelstalig onder schrift tot stand komt, is het bovendien zo dat een stukje Nederlandse Maritieme geschiedenis in het buitenland bekend wordt. Het is gelukkig zo dat er heden ten dage in ons land meer aandacht is voor veteranen dan voorheen. Een categorie die echter best wat meer naar voren gehaald mag worden, zijn degenen die een dap perheidsonderscheiding ontvangen hebben. Daarom staat de Stichting in nauw contact met de Vereniging van Dragers Bronzen Leeuw en Bronzen Kruis. De meeste ondertekenaars van de litho uitgaven tot nog toe, zijn lid van deze vereniging. Met name de secretaris/penningmeester, de heer W.F.J. Elgers BK, zet zich zeer in voor het slagen van de projecten van de Stichting. De reacties op onze eerste uitgave Chance Encounterwaarin de ontmoeting tussen de Dornier vliegboot X-35 en de onderzeeboot "K XIV" op 23-12-1941 bij Kuching (Borneo) is uitgebeeld, waren zeer positief. De "K XIV" wist die avond met succes een Japans konvooi aan te vallen. De vijf veteranen die de litho's ondertekenden zijn samen dragers van vijf Bronzen Kruizen en een Vliegerkruis. Deze litho-uitgave is gemaakt samen met de Britse uitgeverij "Military Gallery" naar een schilderij van Robert Taylor. Dit succes moedigde ons aan om door te gaan met andere projecten. De bekende Nederlandse zee schilder Peter J. Sterkenburg heeft het schilderij Rotterdam10 Mei 1940vervaardigd. Dat schil derij is op 10 december 1997 onthuld door - gezamelijk - burgemeester dr A. Peper en de Commandant van het Korps Mariniers, GENMAJMARNS E.C. Klop. Tevens hebben deze de eerste litho's ontvangen die naar het schilderij gemaakt zijn. De grootte van de groep veteranen die deze litho ondertekend hebben is 15 man (vier van het Korps Mariniers en de rest van andere eenheden van de Koninklijke Marine); o.a. twee Ridders Militaire Willems-Orde, drie Dragers Bronzen Leeuw en negen Dragers Bronzen Kruis. Ook zijn sommigen dragers van Britse dapperheidsonder scheidingen; eenmaal Distinguished Service Order, driemaal Distinguished Service Cross, eenmaal 27

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1998 | | pagina 27