Aviation Artists de kroon. Wereldberoemd is dit gezelschap waar niet iedere Britse luchtvaart schilder lid van kan worden. Men moet tot de top behoren om toegelaten te worden van dit oer- Britse gezelschap. Schilderijen over historische en hedendaagse gebeurtenissen uit de civiele en militaire luchtvaart van deze beroemde Britse schilders hangen over de hele wereld. GENIETEN VAN ITALIAANSE HOOGSTANDJES UIT HET VERLEDEN Voor de achtste maal organiseerde het Militaire Luchtvaartmuseum op zondag 17 mei 1998 in Soesterberg samen met de Italiaanse scooter- en motorenmerkenclubs de ITAL-dag. Deze dag wordt elk jaar gehouden op de derde zondag in mei en trekt meer dan 10.000 bezoekers. Van fcs morgens vroeg tot het eind van de middag konden vliegtuig- en motorliefhebbers deze zon dag genieten van technische hoogstandjes uit het verleden in de vorm van meer dan dertig histori sche vliegtuigen en historische en moderne scooters en motoren uit het zonnige en artistieke Italië. Het thema dit jaar was Italiaanse zijspannen. Eén van de motoren werd gekozen tot de mooiste Ital- dag motor. Een deskundige jury bestaande uit journalisten van motorvakbladen kozen deze mooi ste motor uit. Bijzondere gast en voorzitter van de jury was oud meervoudig Nederlands kampioen motorracen uit de jaren vijftig en zestig Cas Swart. Cas heeft een lange wegracecarrière achter de rug en is nog steeds actief! Hij trad meerdere malen als fabrieksrijder op voor Ducati, Benelli en Honda. De deelnemende clubs aan de Ital-dag waren: Aermacchi-, Aprilia-, Benelli-, Bimota-, Ducati-, Gilera-, Lambretta-, Laverda-, Moto Guzzi-, M.V. Agusta- en de Vespa Glub. U ziet het al. Enkele van deze motorfabrikanten waren ook beroemde vliegtuigbouwers. Z.K.H. PRINS BERNHARD ONTVANGT BOEK OVER GERBEN SONDERM1AN In aanwezigheid van vele familieleden van wijlen Gerben Sonderman ontving Z.K.H. Prins Bernhard in het museum uit handen van de schrijver Theo de Jong het eerste exemplaar van een historisch werk over de bekende vlieger Gerben Sonderman. Sonderman geldt tot op de dag van vandaag als één van de beste vliegers uit de geschiedenis van de Nederlandse luchtvaart. In het kort volgt hier de levensloop van Sonderman. Gerben Sonderman was een legendarisch testpiloot van Fokker en persoonlijk vlieger van de prins. Hij leverde een belangrijke bijdrage aan de ontwikkeling van een heel scala vliegtuigen, van les- vliegtuigen tot supersonische jets. Hoewel Gerben Sonderman grote interesse had in de vliegerij, kwam hij daar niet direct in terecht. Na de HBS volgde Gerben de opleiding voor leraar lichame lijke opvoeding en kwam ook in dat vak terecht. Zijn grote liefde ging echter uit naar het vliegen, waarvan hij uiteindelijk zijn beroep wist te maken. Tijdens zijn opleiding op de vliegschool van de militaire luchtvaart in Soesterberg in de dertiger jaren, ontpopte Gerben Sonderman zich als een geboren vlieger. In 1938 trad hij in dienst bij Fokker als invliegen In 1940 werd Gerben Sonderman met vele andere Nederlanders gemobiliseerd en geplaatst op het vliegpark Waalhaven, waar hij op de vermaarde Fokker G-l vloog. Tijdens de meidagen van 1940 onderscheidde hij zich door met zijn G-l drie Duitse vliegtuigen neer te halen. Tijdens de oorlog kwam Gerben Sonderman in ver zet. Als lid van de ondergrondse bracht hij in ons land Duitse vliegvelden in kaart en lokaliseerde hij Duitse radarposten. Na de oorlog zette Gerben Sonderman zijn loopbaan bij Fokker voort. Tevens werd hij adjudant in buitengewone dienst van Hare Majesteit de Koningin en persoonlijk vlieger van prins Bernhard. Samen met de prins heeft hij vele buitenlandse reizen gemaakt. Veel te vroeg kwam Gerben 11

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1998 | | pagina 11