en technisch personeel, allerlei personeel dat niet ingezet kon of wilde worden, of door Londen op de 320-rol was gezet. De stemming vloog omhoog! Burgerhout begreep Lynn beter. Kees zou bij Lynn blijven vliegen. Toen ik als waarnemer bij Burgerhout kwam en operaties zou leiden ging ik bij Kees te rade. Dit liep zo ver, dat na een tijdje werd gesuggereerd dat ik bij Lynn als vervanger van Kees kon fun geren. Burgerhout hield dat subiet tegen. Toen de Invasie zich aandiende, werd Kees naar mijn weten gedetacheerd bij 180 squadron en bij afdeling Operations van RAF Dunsfold, waar wij in februari 1944 naartoe waren ver huisd, om verder met Lynn operaties te vliegen. In de periode voor. tijdens en na de invasie van Normandië waren de squadrons steeds in de weer. Vele keren leidde Lynn operaties, vaak afgewisseld door Burgerhout en bemanning. Vele bemanningen maakten meer dan 16 opera ties in een maand, Lynns bemanning incluis. Kees Waardenburg wordt door Koning George VI gedecoreerd met het DFC. Ter illustratie: in de maand juni 1944 vloog 320 o.a. 345 sorties en wierp 650 ton bommen en fakkels af. In die maand verloor 320 negen Mitchells in actie, waarbij vijfentwintig man omkwamen, vier krijgsgevangen werden en vier man bij een landing in zee ongedeerd bleven. Twee Mitchells waren zo beschadigd dat zij niet meer konden worden gerepareerd. De vliegtuig sterkte van het squadron was derhalve gehal veerd. Vervangingen kwamen van de RAF. Nederlandse bemanningen konden de verliezen niet meer ten volle aanvullen. Daarom kwamen er ook Britse, Gemenebest- en Belgische bemanningen bij het squadron. Sedert zijn eerste operatie op 3 oktober 1943 had Kees eind juli 1944 104 operaties als waar nemer gedaan, nagenoeg alle met Lynn, die voor diens inzet de Bronzen Leeuw kreeg. Kees had derhalve drie operationele tours in tien maanden op zijn naam staan, een opzienbarend aantal! Na een korte rust, gebruikelijk na een aantal operaties, zou hij weer zelf gaan vliegen en wel licht naar 320 als vliegtuigcommandant terug gaan. Met een Mitchell van 180 squadron die moest worden nagevlogen, steeg hij op 30 augustus 1944 met airgunner Flying officer Payne op. Zij verongelukten bij Godalming, nabij ons vliegveld Dunsfold. Beiden kwamen om. Zo vond Kees zijn graf in Engeland. Op 12 september 1944 zou deze puike kame raad 24 jaar zijn geworden Had Kees in 1941 van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina reeds het Bronzen Kruis gekregen voor zijn gewaagde ontsnapping over zee, voor zijn operationele vluchten kreeg hij in 1944 het Vliegerkruis en voorts uit handen van King George VI de DFC. Na de oorlog kreeg hij pos tuum de Bronzen Leeuw voor zijn moedig gedrag tegen de Duitsers in de meidagen 1940. Kees Waardenburg had zoveel meer nog voor ons kunnen betekenen. Het was een voorrecht hem te hebben gekend. Van der Kop mrt V8 16

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1998 | | pagina 16