gaan spelen in de latere jaren van de oorlog. De Centaurus bleek echter niet in voldoende hoe veelheden beschikbaar, zodat de Pratt Whitney Double Wasp van 1850 pk daarvoor in de plaats kwam. De RAF prefereerde echter viermotorige bom menwerpers en daardoor raakte de Warwick snel op de achtergrond om als vliegtuig voor de Opsporing- en Reddingsdienst dienst te doen en daarna enige tijd als passagiersvliegtuig ingezet te worden. Zondermeer was de Wimpey een uniek vlieg tuig. In totaal werden er 11.461 gebouwd, de laatste op 13 oktober 1945. In die periode nam het afvlieggewicht van de Mk.I van 11.703 kg tot tot 16.556 kg. Vliegers waren zondermeer zeer gecharmeerd van de Wimpey, ook al omdat hij op één motor goed bestuurbaar bleef en zonder bommenlast hoogte kon worden gehouden. Bij een plonslanding gedroeg het toestel zich waardig. Er zou plenty tijd zijn om in de dinghy te stappen. Naast de geringe bescherming die de beman ning had tegen scherven en kogels, was er nog een nadeel. Als men onverhoopt naast de vlon ders stapte, was het heel goed mogelijk door het doek heen te trappen, zodat een geschoende voet in de luchtstroom kwam. Daardoor kon de schoen los van de voet komen en kon de eige naar met een koude voet zijn vlucht afmaken. Nu was er naast een warmte-en geluidwerende bekleding wel een verwarming in de Wimpey, maar die was op wat grotere hoogten vaak niet toereikend. Verwarmde vliegpakken hielpen. Voor mijn bommenwerp- en navigatievluchten in 1944 en 1946 met de Wellington werden wij geïnstrueerd: warm aankleden, altijd laarzen aan, niet naast vlonders stappen. Het sonore geluid van de Herculessen en de rust, die er ook bij remous van de Wimpey uitging, ook van belang bij het bommenwerpen, maakten veel goed. Van der Kop apr 98 20

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1998 | | pagina 20