"LUCHTIG" NIEUWS door Pol de Soeten LEEUWARDEN VLIEGT MET GEHEEL GEMODIFICEERDE F-16'S Op donderdag 11 juni 1998 kwamen rond het middaguur drie Fokker F-60's van het 334 Squadron op de vliegbasis Leeuwarden binnen. In deze toestellen bevonden zich de bevelhebbers c.q. de plaatsvervangend bevelhebbers van de luchtmachten van Nederland, België, Denemarken en Noorwegen. Onder de 150 VIPS bevonden zich o.m. ambassadeurs en vertegenwoordigers van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed Martin en staatssecretaris J. Gmelich Meijling. Het doel van hun bezoek was het bijwonen van de presentatie van de zogenaamde "Midlife Update F-16" van het Leeuwarder 322 Squadron. Negentien jaar geleden, om precies te zijn op 3 mei 1979 maakte de eerste F-16 Fighting Falcon van de Koninklijke Luchtmacht zijn debuut in het Nederlandse luchtruim. In eerste instantie is het de bedoeling geweest om de F- 16 s rond de eeuwwisseling te gaan vervangen door een nieuw type vliegtuig. In het huidige tijdperk zouden de oude F-16's voor wat de vliegtuigelectronica en wapensyste men betreft niet meer aan de eisen, die binnen de NAVO gesteld worden, kunnen voldoen. De MIG-29 en de Strike Eagle zijn reeds uitgerust met zeer geavanceerde apparatuur. Volgens de sous-chef operatiën van de luchtmacht, com modore Thomas Bakker, was de oude F-16 slechts uitgerust met een computer met het geheugen dat vergelijkbaar is met een simpele huiscomputer. Om financiële redenen werd besloten door Nederland en de drie Europese partners de levensduur van de F-16 nog zo'n tien jaar te verlengen door het uitvoeren van het zogenoemde midlife update programma. In de oorspronkelijke configuratie kon de F-16 de luchtverdedigingstaak slechts bij redelijke weersomstandigheden uitvoeren. De voor deze taak beschikbare infrarood gelei de wapens van het type Sidewinder die thans nog voor een deel worden gebruikt, zijn slechts geschikt voor de korte afstand. Bovendien was de jachtvlieger tot nu toe aangewezen op visuele identificatie van het doel. Zo zijn de thans gemodificeerde F-16's van het roemruchte 322 Squadron, die het MLU programma hebben doorgemaakt, in staat de potentiële tegenstan ders tegelijkertijd op grote afstand op te sporen, te identificeren en te onderscheppen met de AMRAAM luchtdoelraket, die zich met eigen radar een weg zoekt naar een vijandelijk vlieg tuig. In eerste instantie gaan de vier landen 309 F- 16's modificeren. Nederland krijgt de beschik king over 138 toestellen, België 50, Noorwegen 58 en Denemarken 63 stuks. De kosten bedra gen f.2.221 miljoen. Dat zijn miljarden guldens minder dan voor de vervanging van de F-16 nodig zou zijn geweest. Voor het modificatiepro gramma van de Nederlandse F-16s zijn op de vliegbasis Woensdrecht twee productielijnen opgezet. Eén productielijn is in eigen beheer bij de luchtmacht: Depot Mechanisch Vliegtuig Materieel en Straalmotoren (DMVS) en de andere productielijn bij Fokker Aircraft Services, hetgeen thans onderdeel uitmaakt van het Stork concern. De productielijnen hebben gezamenlijk een capaciteit van 35 toestellen op jaarbasis. Als alles volgens planning verloopt zullen de 138 F-16's in het jaar 2001 gemodifi ceerd zijn. De ceremonie werd afgesloten met het overvlie gen van vier F-16's van de basis en het voor- vliegen van een F-16 met aan de stuurknuppel de demo-vlieger Kapitein Patrick Tuyt. Volgens 25

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1998 | | pagina 25