AVIODOME ORGANISEERT REUSACHTIGE FOKKER-EXPOSITIE Vanaf begin juli tot midden januari 1999 is in Nationaal Luchtvaartmuseum Aviodome op Schiphol de Grote Fokker-expositie te zien. Deze expositie, die is georganiseerd in samenwerking met de Fokker Heritage Trust, staat geheel in het teken van bijna 100 jaar vliegtuigbouw bij Fokker. De Fokker-expositie wordt met zo'n 4500 m2 een van de grootste exposities uit de Nederlandse muse umgeschiedenis! Met deze reusachtige expositie wil het museum zijn bezoekers meer laten beleven dan laten zien. De expositie bestaat onder meer uit bijna 25 historische Fokker-vliegtuigen, waarvan een aantal te zien is in een natuurlijke omgeving. Hiervoor zijn levensechte diorama's (op ware grootte nage bouwde situaties) ontworpen, die de bedrijvigheid rond de vliegtuigen uit vroeger tijd weer doen herleven. Het Luchtvaartmuseum Aviodome bezit de grootste collectie Fokker-vliegtuigen ter wereld. Al deze Fokkers zijn in de Grote Fokker-expositie te zien. Hoogtepunten zijn de Fokker Driedekker uit de Eerste Wereldoorlog en het Fokker F.7a-passagiersvliegtuig uit 1925. Voor het museum staat de Fokker Friendship, die bij mooi weer toegankelijk is voor het publiek. Andere hoogtepunten zijn de Fokker S.14 Straaltrainer en het laatste, na het faillissement van Fokker niet meer afgebouwde, Fokker 50- passagiersvliegtuig. Ook het grootste deel van het Fokker-erfgoed dat eigendom is van de Fokker Heritage Trust zal te bewonderen zijn. Deze collectie kon in oktober dankzij bijdragen van het Nederlandse publiek, bedrijfsleven en de overheid door FHT worden overgenomen van de curatoren van Fokker. De belangrijkste collectiestukken zijn bijvoorbeeld de Fokker Spin uit 1913 en de Fokker D.7-twee- dekker uit de Eerste Wereldoorlog. Daarnaast zijn diverse vliegtuigen uit binnen- en buitenlandse musea naar de Grote Fokker-expo sitie gehaald. Uit een Canadees museum is een Fokker B.4-vliegboot afkomstig en uit een museum in Duitsland komt een Fokker-eendekker replica uit 1915. Het museum van de stichting CRASH in Abbenes heeft een authentiek Fokker D.21-jachtvliegtuig uit de Tweede Wereldoorlog beschik baar gesteld. Vele andere herinneringen aan de Fokker-geschiedenis komen uit het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg. De tentoonstelling heeft ook een interactief deel met als klap op de vuurpijl een 'virtual reality'- Parachute Simulator. Hiermee kan een 'echte' parachutesprong worden gemaakt uit een authentie ke Fokker 50 (zoals dat elke dag overal ter wereld gebeurt). Daarnaast vindt de bezoeker Flight Simulators met bewegende stoelen, computers om zelf vliegtuigen te ontwerpen en computers met een Fokker-encyclopedie. Tevens zijn er diverse films over de geschiedenis van Fokker en de res tauratie van de Fokker Spin te zien. De grote overzichtstentoonstelling 'Fokker en de twintigste eeuw; een historische relatie' in het Luchtvaartmuseum Aviodome op Schiphol is tot midden januari 1999 te zien. Tot 1 oktober is het museum dagelijks geopend van 10:00 tot 17:00 uur. Vanaf 1 oktober veranderen de openingstijden: de Aviodome is dan 's maandags gesloten (behalve tijdens vakanties), dinsdag t/m vrijdag van 10:00 tot 17:00 uur geopend en in het weekend van 12:00 tot 17:00. Telefoon: 020-6041521. 30

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1998 | | pagina 30