ultralichte vliegtuigjes in de sporthal bij het museum. Leden van de 'Indoor Vliegclub Utrecht gaven prachtige demonstraties met hun super lichte modelvliegtuigjes, waarvan de lichtste drie gram en de zwaarste minder dan een ons woog. Voortgedreven door een opgedraaid stuk elastiek of een licht motortje vlogen kunstig gemaakte modellen van historische en fantasievliegtuigen minu tenlang in de lucht. VACATURE Voor de prachtige historische verzameling simulatoren en vluchtnabootsers zoekt het museum nog enkele vrijwilligers voor onderhoud, restauratie en toezicht. Ook enkele oud-vliegers die een vluchtsimulator kunnen demonstreren zijn welkom. Heeft u interesse neem dan contact op met Adjudant Julien van het museum op telefoonnummer 0346-338111. 'TOT IN DE VERSTE UITHOEKEN' Deze titel kreeg het gedenkboek van de vereniging Oud-personeel Dienst van de Scheepvaart/Gouvernements Marine. Op maandag 20 april presenteerde deze vereniging samen met de uitgever 'De Bataafsche Leeuw' dit boek in het museum. Vice-admiraal J.L.A. van Aalst, inspecteur-generaal van de krijgsmacht en inspecteur van de veteranen, mocht het eerste exem plaar in ontvangst nemen. In het kort volgt hier de geschiedenis van de Gouvernements Marine. Koning Willem III was in 1861 de oprichter van de Gouvernements Marine. Het takenpakket van de voormalige Koloniale Marine werd overgedragen aan de Gouvernements Marine, die daarmee zowel burgerlijke als militaire taken uit moest voeren. De Gouvernements Marine verzorgde de ver bindingen in de uitgestrekte Indische Archipel, zorgde voor de kartering, de betonning en bebake- ning en de beveiliging van zeewegen. In tijden van gevaar werden de schepen van de Gouvernements Marine gemilitariseerd en de bemanning ingeschakeld bij de verdediging van het eilandenrijk, zij aan zij met de Koninklijke Marine. Zo werden in september 1939 de witte sche pen van de Gouvernements Marine grijs geschilderd en de oorlogswimpel in de mast gehesen. De schepen trokken op tegen een oppermachtige Japanse tegenstander. In de oorlog van de honderd dagen, tussen 8 december 1941 en 8 maart 1942, verloor de Gouvernements Marine 54 schepen. Vier vaartuigen zagen kans uit te wijken en zetten hun oorlogstaak elders voort. Na de oorlog vorm den deze schepen de kern van een snel groeiende scheepsmacht die gedurende de politionele acties in Nederlands Indië tekende voor de amfibische landingen en de zee- en kustbewaking. De Gouvernements Marine overleefde de souvereiniteitsoverdracht van december 1949 door uit te wij ken naar Nederlands Nieuw-Guinea om samen met de Dienst Gewestelijke Vaartuigen de civiele taken te continueren tot 1 oktober 1962. PERMANENTE TENTOONSTELLING GEWIJZIGD De Bergingsdienst van de Luchtmacht en de vaste medewerkers van het MLM hebben dit voorjaar hard gewerkt om de permanente tentoonstelling in de Vreeburghal een ander aanzien te geven. De tentoongestelde Gloster Meteor was toe aan een grote onderhoudsbeurt. Dit gebeurt bij het Depot Mechanisch Vliegtuigmaterieel en Straalmotoren in Woensdrecht. Om het vliegtuig, dat achter in de hal stond, op een dieplader te krijgen moesten verschillende vliegtuigen worden verplaatst. Voor 8

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1998 | | pagina 8