Jan Bosch (rechts) en zijn navigator Flight Sergeant J.H. van Houten met vliegeruitrusting voor hun Mosquito van het 139ste Squadron op vliegveld Upwood. Force officieel opgericht onder het commando van de eigenzinnige, maar voor dit doel zeer geschikte, Wing Commander Donald Bennett.15 In juni 1943 werd ook No. 139 Squadron, inmiddels uitgerust met de Mosquito, ondergebracht bij No. 8 Group RAF, waaronder aanvankelijk alle Pathfinder Force-squadrons ressorteerden. Na afronding van zijn opleiding meldde Jan Bosch zich op 1 augustus 1944 bij dit door Jamaica van materieel voorziene onderdeel te RAF Upwood. Hij trof er twee andere Nederlanders aan, A.A.J. van Amsterdam en B.M. Vlielander Hein. beiden inmiddels enige jaren actief als respectievelijk operationeel vlieger en waarnemer bij No. 320 Squadron. In september 1944 zou een vierde Nederlander, 'Soldaat van Oranje' Mr S.E. Hazelhoff Roelfzema. het Nederlandse kwartet bij No. 139 Squadron completeren. Te Upwood werd hem ook een navigator toege wezen, Flight Sergeant J.H. van Houten. Hoewel luisterend naar een Nederlandse naam was Van Houten een rasechte Londenaar.1" In de avond van 6 augustus 1944 vertrokken Bosch en Van Houten voor de eerste maal met de Mosquito Mk-XX, XD-*E\ beladen met vier bommen van 500 pond, vanaf Upwood voor een operationele vlucht naar het Ruhrgebied. Ofschoon ze na terugkomst boven Engeland door een crash van een ander vliegtuig moesten uitwijken naar het vliegveld Gransden Lodge, verliep deze eerste missie verder zonder proble men. Op de zevende operationele vlucht, een vlucht naar Bochum, werd het toestel van Bosch naast bommen voor het eerst voorzien van Target Indicators. Ruim 60 oorlogsmissies vloog Bosch samen met zijn navigator Van Houten. Op één na hadden deze allen plaats in de nachtelijke uren. Opvallend is het grote aantal vluchten (28) naar 10

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1998 | | pagina 10