het sterk verdedigde Berlijn. Naast Flak en nachtjagers, was ook het weer menigmaal een gevaarlijke opponent. Meer dan eens werd een groot gedeelte van de missie zonder zicht uit sluitend op instrumenten gevlogen. Uiteindelijk vlogen Bosch en Van Houten op 26 april 1945 hun laatste missie, een bombardementsvlucht naar Kiel. Voorzichtigheid en de risico's zo beperkt mogelijk houden, dat stond bij Bosch in deze periode altijd centraal. De Mosquito's waren niet voorzien van bewapening en konden bij eventuele vijandelijkheden alleen bogen op hun hoge snelheid. Uiteindelijk is het toestel van Bosch en Van Houten slechts één keer door één enkele kogel geraakt.17 Voor zijn activiteiten tijdens de oorlog werd Bosch onderscheiden met het Distinguished Flying Cross (DFC), het Kruis van Verdienste en twee maal het Vliegerkruis. Na de oorlog Kort na het beëindigen van zijn operationele periode werd Bosch overgeplaatst naar het vliegveld Ypenburg. Tot de zomer van 1945 was hij aldaar werkzaam als lid van de Commissie A a n n a me Vliegt uigbem a n n i ngen Di reet or ia a t Luchtstrijdkrachten. Vervolgens werd hij overgeplaatst naar RAF Transport Command. Het was ook in deze tijd dat hij herhaaldelijk ZKH Prins Bernhard en andere leden van het Koninklijk Huis van en naar het buitenland vloog. Bij No. 1316 Flight werd hij tegelijker tijd klaargestoomd voorde KLM. Reeds voorde oorlog was Bosch voorbestemd om toe te treden tot de nationale luchtvaartmaatschappij, maar destijds werden deze plannen door het uitbre ken van de oorlog doorkruist.18 In dezelfde periode (1946) wist hij eveneens zijn rechtenstudie aan de Universiteit van Utrecht alsnog succesvol af te ronden.19 Vervolgens kwam hij in daadwerkelijke dienst bij de KLM. Op vele typen, onder meer de DC- 3 Dakota, de DC-6. de DC-7, de Constellation en uiteindelijk ook de DC-8. zou hij als gezag voerder dienst doen. Bosch vloog meestal op de Noord Atlantische routes. Een van zijn opval lendste naoorlogse prestaties op het gebied van Kort na de oorlog kreeg Bosch voor de tweede maal het Vliegerkruis uitgereikt door ZKH Prins Bernhard. de luchtvaart leverde Bosch in december 1969. Samen met zijn vriend Dick Asjes, Robert Lavégie en Donald Parser, de eigenaar van een tweemotorige Aero-Commander, schreef hij zich in voor de B.P. England-Australia Commemorative Air-Race. Deze luchtrace werd gehouden ter herdenking van het feit. dat 50 jaar eerder Keith en Ross Smith als eersten van Engeland naar Australië vlogen. Op 19 december 1969 vertrokken zij vanuit Gatwick om na de nodige avonturen reeds op 23 decem ber in Adelaide te arriveren. Door de slechte organisatie van het evenement waren ze genoodzaakt zich voor de laatste etappe naar Sydney terug te trekken uit de wedstrijd.20 In 1971 werd Jan Bosch 56 jaar; bij de KLM de pensioneringsleeftijd. Op 1 april van dat jaar beëindigde hij met enige weemoed zijn carrière in de burgerluchtvaart, te meer omdat hij daar mee juist de introductie van de Boeing 747 bij de nationale luchtvaartmaatschappij miste. Na zijn pensionering bij de KLM werd Bosch met ingang van 1 mei 1971 benoemd tot hoofd van de Sectie Luchtmachthistorie op de Vliegbasis Ypenburg.21 Als reden voor zijn toetreding tot de historische afdeling van de Koninklijke Luchtmacht gaf Bosch in Onze Luchtmacht de volgende motivatie: 11

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1998 | | pagina 11