Geschiedenis is na vliegen mijn tweede hobby. Ik heb begrepen dat in de komende tijd de nadruk meer zal liggen op de Indische periode van de Militaire Luchtvaart, wat uitstekend aansluit bij mijn interesse omdat ik indertijd als keuzevak koloniale geschiedenis heb gestudeerd.22 Medio 1973 trad hij terug als hoofd van de his torische sectie van de Koninklijke Luchtmacht. Bosch, die zijn werkzaamheden als vrijwilliger voortzette, werd opgevolgd door Luitenant Kolonel I.A. Drijgers. Het was in deze periode dat een tweetal kloeke werken het levenslicht zagen: de manuscripten Het Wapen der Militaire Luchtvaart tijdens de Tweede Wereldoorlog in Groot-Brittanië31 mei 1940 - 9 mei 1945 en De Militaire Luchtvaart van het Koninklijk Nederlands Indisch Leger in oorlog8 december 1941 -10 maart 1942. In de loop der jaren vormden deze documenten een uiterst waardevolle bron voor onderzoekers op het terrein van de geschiedenis van de Militaire Luchtvaart tijdens de Tweede Wereld oorlog. Hoewel beide werken slechts in een kleine oplage en op sobere wijze onder de direct en indirect betrokkenen werden verspreid, bleken beide werken op een uiterst nauwkeurige wijze te zijn gedocumenteerd. Toen de Sectie Luchtmachthistorie in 1980 samen met het Militaire Luchtvaart Museum te Soesterberg onder een eenhoofdige leiding ging functioneren, verliet de in Den Haag wonende Bosch om praktische redenen de historische sectie. Hoewel nog steeds zeer geïnteresseerd in de Militaire Luchtvaart verdween Jan Bosch daarna enigszins naar de achtergrond. Niet ech ter, bij diegenen die de Nederlandse luchtvaart geschiedenis koesteren. Voor hen zal Mr J.W.Th. Bosch in herinnering blijven als een bescheiden man met een innemend karakter die zich met hart en ziel verknocht voelde aan de militaire luchtvaart. Drs. P.E. van Loo Medewerker Sectie Luchtmachthistorie De auteur betuigt zijn erkentelijkheid aan het adres van: Mevr. N. Bosch-Broekman, J. van den Berg, Mevr. drs. A. Dessing, Ir. H. Doppenberg, F. Gerdessen, G.J. Hagens, dr. J.A.M.M. Janssen, Cdr. VI. b.d. H.J.E. van der Kop, Jhr. B. Sandberg en drs. R. de Winter voor hun medewerking hij de voorbereiding van dit artikel. NOTEN: 1. Algemeen Rijks Archief, Den Haag, Archief Ministerie van Justitie, Londen, doos 214/3965, verhoor van Bosch, Jan Willem Theodoor, 25 mei 1943. 2. Ruim twee maanden later, op 30 oktober 1937, werd Bosch benoemd tot Reserve Tweede Luitenant Vlieger. Hij bleef tot het uitbreken van de oorlog op 10 mei 1940 continue in dienst. 3. M.E. Peters, 50 jaar het Van Weerden Poelmanfonds 1947-1997, (Den Haag 1997), 24-27. 4. Telefonische mededeling H. Doppenberg, 14-7-1998. 5. F. Gerdessen, Nederlandse Militaire Luchtvaart VI: Fokker D-XXI (deel 2), (Soesterberg 1991), 10-36. 12

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1998 | | pagina 12