kelde voor dit doel een ongewoon uitziend afvlieg- en oppiksysteem, dat aan boord van een daartoe geschikt type zeeschip kon worden geïnstalleerd. Dit systeem bestond uit twee afzonderlijke en in bet horizontale vlak 180° draaibare spieren, die elk aan een der scheeps masten dienden te worden bevestigd. Tussen beide spieren was een staalkabel van voldoende doorsnee gespannen, waaraan een gemakkelijk verrijdbare trolley met vanghaak was bevestigd. De bedoeling was nu. dat beide spieren naar één zijde van het schip werden gedraaid, waar door de kabel op circa 12 meter vrij boven zee en een Hink eind naast de scheepswand hing. Vervolgens moest een aan dek staand verken ningsvliegtuigje buiten boord gehesen worden en met een sliphaak onder de trolley worden vastgepikt. Met op volle toeren draaiende motor kon het toestel nu de gehele kabellengte als "startbaan" gebruiken, waarbij het schip uiter aard een tegenwindse koers volgde teneinde het vliegtuig tijdens zijn start een maximum lift ver mogen te verschaffen. De vlieger moest dan wèl bij voldoende voorwaartse snelheid tijdig afha ken. waarna de trolley in de verdere uitloop afgeremd werd. Aan het eind van de vlucht kon het toestel via hetzelfde kabelsysteem weer wor den opgepikt. Hiertoe was onder de trolley een grote lus aangehaakt, die als een soort trapeze fungeerde. Zoveel mogelijk parallel vliegend aan de koerslijn van het schip moest de vlieger nu trachten zijn toestel met de op de vleugel aangebrachte speciale haak in de lus te steken. Was dat eenmaal gelukt, dat zorgde een afrem- systeem op de kabeltrolley ervoor, dat het vlieg tuig ruim vóór het kabeleinde weer tot stilstand kwam. Dit ingenieuze systeem moest natuurlijk op zijn praktische bruikbaarheid worden beproefd. Voor dit doel werd het motorschip "City of Dalhart" (5.878 BRT) welwillend dooi de U.S. Maritime Commission afgestaan en ingericht voor toepassing van het inmiddels bekend geworden "Brodie Gear". Diverse expe rimenten. die in de Golf van Mexico werden gehouden, werden met succes afgesloten. Het Duitse U-bootgevaar was inmiddels geweken en was de introductie van deze uitvinding dan ook niet meer nodig2. Eerste toepassing Gezien het succes met de "Brodie"-proefnemin- gen besloot de Amerikaanse marinestaf begin 1944 dit systeem te adopteren en het toe te pas sen op een speciaal daartoe in te richten lan dingsvaartuig voor tanks. Hiervoor werd de LST-776 gekozen. Dit "Large Slow7 Target"- amphibisch scheepstype was indertijd op Brits verzoek speciaal ontworpen om tanks en andere zware voertuigen rechtstreeks over de Atlantische Oceaan naar vreemde stranden te kunnen vervoeren. Door haar veelzijdige gebruiksmogelijkheden, maar ook vanwege de De LST-16 met op het provisorisch vliegdek startgereed een Piper L-4 Grasshopper (Coll. H. Dorlas). 16

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1998 | | pagina 16