i COOPERATIVE CHANCE In juli vond op hei vliegveld van Sliac in Slowakije de luchtiiiacliioefeniiig Cooperative Chance in liet kader van Partnership for Peace (PfP) plaats. De oefening wordt om de twee jaar gehouden. De eerste grote PfP-oefening vond in juli 1996 in Hongarije plaats. Toen was de oefe ning gebaseerd op een humanitair scenario, waarin zowel peace supporting operaties als Search and Rescue elementen werden geintegreerd. Dit maal lag de nadruk op peace keeping. De Koninklijke Luchtmacht was vertegenwoor digd met twee F-16's van het 311 Squadron van de vliegbasis Volkel en een totale personeelsbe zetting van 24 man. De vliegbasis Twenthe was aanwezig met 40 man. Zij waren uitgrust met twee Flycatchers en twee Stingers. Het vliegveld van Sliac werd door de NAVO- eenheden verdedigd en de PfP-deelnemers bewaakten een kerncentrale in het oefengebied. De gehele oefening COCH"98 stond onder lei ding van de Nederlandse generaal-majoor Franklin Oliemans en zijn Slowaakse collega generaal-majoor Stefan Gombik. De oefening De "Closing Ceremony" op Sliac, 10 juli 1998: links premier Meciar en tweede van rechts generaal Droste. COCH'98 bestond uit twee elementen: ten eer ste een papieren oefening: 'De Command Post Exercise' vanuit Zvolen en ten tweede een wer kelijke oefening met de verschillende 'Fighters' uit meerdere landen. 'Live Exercise Compo nent'. Generaal-majoor Oliemans toonde zich een tevreden mens omdat hij een behoorlijke verbetering in de samenwerking constateerde ten opzichte van de oefening uit 1996 in Hongarije. Toch onderkende generaal Oliemans nog taalproblemen met de voormalige Oostblok landen daar deze gewend waren hun communi catie in het Russisch te voeren. Vijf Slowaakse gevechtsleiders hebben gedu rende een periode van zes weken een cursus in Nieuw-Milligen gevolgd om op deze wijze enigs zins thuis te geraken in de NAVO procedures. Aan Cooperative Chance '98 deden 34 jacht vliegtuigen en helicop ters uit 15 landen mee vanaf de basis Sliac in Slowakije. Tijdens de oefening kwa men de commander-in- chief Central Europe (Cincent), de Duitse gene raal Spiering en de BDL luitenant-generaal Droste een kijkje nemen. De oefening zou wor den afgesloten met een paradevlucht van alle deelnemende vliegtui gen, die echter vanwege het slechte weer niet kon doorgaan. 23

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1998 | | pagina 23