PARACHUTESPRINGEN UIT EEN FOKKER 50 Elke dag springen er overal ter wereld parachutisten uit Fokker 50's. In de Aviodome is het nu ook mogelijk om een 'echte' parachutesprong te maken. Om deze parachutesprong te kunnen maken komen de aspirant-parachutisten in een echt parachuteharnas te hangen en stappen ze uit een echte Fokker 50. Met een "Virtual-Reality-'bril op, lijkt het alsof ze echt uit een vliegtuig stappen, om ver volgens naar keuze op een open plek in het bos of op een vliegdekschip te landen. De overige bezoe kers kunnen de verrichtingen van de parachutist op een grootbeeld TV-scherm volgen. Deze 'Virtual- reality'-apparatuur is speciaal ontwikkeld voor de Amerikaanse luchtmacht, om piloten te trainen in het springen met een parachute, zonder ze zelfs maar de geringste kans op blessures te laten lopen. Het luchtvaartmuseum Aviodome op Schiphol is de eerste organisatie ter wereld die de Virtual-reali ty-trainer voor recreatieve doeleinden gebruikt. Naast een fantastische ervaring, is het ook een unie ke manier om voordelig kennis te maken met parachutespringen: een echte parachutesprong kost al gauw zo'n 375,-; in het luchtvaartmuseum Aviodome (maximaal) een tientje! ACTIVITEITEN VAN VRIENDENKRING AVIODOME Vrijdagavond 23 oktober: Thema-avond Luchtverkeersleiding (ATC) Deze avond vormt de introductie van een korte serie thema-avonden over de luchtverkeersleiding. Gastspreker is de heer H.C. Vorhauer. De heer Vorhauer heeft ruim 40 jaar ervaring in zowel civiele als militaire verkeersleiding en was o.a. hoofd voorlichting van de Luchtverkeersleiding tussen 1982 en 1992. Op deze avond krijgt u een beeld van de historie en de ontwikkeling van de Luchtverkeersleiding, de internationale organisatie, de grondbeginselen en de huidige ontwikkelingen op dit gebied. Vrijdagavond 6 november: Thema-avond Fokker G.l Op 6 november a.s. wordt een bijzondere thema-avond gehouden over de Fokker G.l. Onderwerpen zijn o.a. de geboorte en ontwikkeling van deze bijzondere jachtkruiser, de inzet van de G.l bij de Luchtvaart Afdeling en het onderzoek naar de geschiedenis en constructie. Hiernaast worden enkele bijzondere filmfragmenten vertoond van de Fokker G.l en is er gelegenheid tot bezichtiging van de expositie van de heer J. Broos over de Fokker G.l en de onderdelen in de Fokker-expositie. In het kader van de Fokker-expositie wordt deze avond georganiseerd in samenwerking met de Stichting Fokker G.l. Vrijdagavond 27 november: thema-avond Fokker in Anmrika, het einde!? De Vriendenkring organiseert op deze avond ter gelegenheid van haar 6de verjaardag een presen tatie over deze boeiende periode in de Fokker-historie. De basis wordt gevormd door de, voor een groot deel bewaard gebleven, briefwisseling tussen de Nederlandse Fokker-fabriek en de Amerikaanse vestigingen gedurende het midden van de jaren '20. Hiernaast is recent een intern rapport ontdekt over de verkoopstrategie voor de Amerikaanse markt uit het begin van 1931. Centraal staan de vragen: Waarom begon Fokker in de jaren twintig een eigen fabriek in de V.S. en hoe kwam die tot stand? En: door welke oorzaken verdween die binnen tien jaar weer? U bent op genoemde data vanaf 19:00 uur welkom in de Aviodome voor een kopje koffie. De thema avonden starten om 19.30 uur en duren tot ongeveer 22.00 uur. Er wordt een bijdrage gevraagd van 12,50 per avond. Parkeergelegenheid vindt u onder het Triportgebouw naast de Aviodome (betaald). U kunt zich telefonisch opgeven via telefoonnummer 020-4068000. 31

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1998 | | pagina 31