Ondertusschen hadden wij al een uur gevlogen en de commandant gaf order om te landen per radio, om benzine, olie en munitie in te nemen. Ik landde als nummer drie en terwijl ik aan het afvangen was, schoten 2 Messerschmitts 109 mijn toestel in brand. De nog in de lucht verkeerende jagers kwamen in een luchtgevecht.7 De Messerschmitts behoorden tot een formatie van negen toestellen van de 4.1 JG186onder leiding van Hauptmann Robitsch. Jan Bosch mocht niet over geluk klagen, toen hij tijdens de landing werd aangevallen. Kogels scheerden rakelings langs zijn linkerschouder en verbrij zelden het instrumentenpaneel. Nog voordat het toestel tot stilstand kwam, sprong hij uit de brandende kist en zocht dekking achter het C IX manchevliegtuig.0 Na afloop van het luchtge vecht waarbij zonder verdere verliezen enkele Duitse Messerschmitts konden worden neerge schoten, werd onmiddellijk begonnen met de reparatie van de Fokkers. Terstond nadat in de avonduren de eerste twee kisten gereed kwa men, werden deze overgevlogen naar het hulp vliegveldje Buiksloot, even ten noorden van Amsterdam. De volgende ochtend volgden nog eens drie Fokkers. Vanaf Buiksloot vloog Bosch nog vijf missies, onder meer naar Waalhaven, de Grebbelinie en IJmuiden. Naar Engeland Na de demobilisatie wierp Bosch zich weer geheel op zijn rechtenstudie en op het volgen van enkele cursussen bij de KLM. Over de periode die volgde direct na de capitulatie ver telde hij in 1943 het volgende: Op 1 juli 1940 ben ik gedemobiliseerd en niet in den Opbouwdienst gegaan. Ik heb toen bij mijn ouders gewoond, daar wij de eerste 6 maanden geen geld kregen en heb daarom bij de K.L.M. cursussen gevolgd en behaalde het B-brevet (verkeers) en brevet navigatie 2e klas. Toen ik dat klaar had ben ik doorgegaan met studeeren voor navi gator le klas. Ik was namelijk van plan om naar de K.L.M. over te gaan en had reeds een contract geteekend toen de mobilisatie kwam. Zij betaalden mij daarom ook eenig salaris uit. Later hebben de res.officieren- vliegers een soort wachtgeld gekregen, nl. fl.75.- per maand voor gehuwden.'' Hij had zich inmiddels echter een ander doel gesteld: vluchten naar Engeland. Geenszins een gemakkelijke keuze, omdat hij tijdens de mobi lisatie was getrouwd. Toch besloot hij zijn plan nen door te zetten. Hij deed voortijdig examen voor zijn rechtenstudie en zakte door onvol doende voorbereiding.10 Daarop verlegde Bosch zijn aandacht naar andere dingen. Met enkele anderen trof hij voorbereidingen om met een vlet de Noordzee over te steken. Bij een inspec tie in februari 1941 bleek echter dat de sloep door de strenge winter kapot was gevroren. Later in datzelfde jaar waagde Bosch een nieu we poging die echter strandde in België. Al snel werden weer nieuwe plannen gesmeed. Samen met zijn vriend en collega-vlieger H. van Overvest kreeg hij van Luitenant-Kolonel H.G. van Voorthuijsen, de voormalig commandant van het Eerste Luchtvaart Regiment, in het voorjaar van 1942 het sein dat ze konden ver trekken uit Nederland. Door allerlei oorzaken gelukte het Bosch echter pas drie weken later dan gepland, op 10 mei 1942, Nederland te ver laten. Samen met de cavalerie-officier A.H.G. Kanters, Kapitein-Vlieger F.A.A.M. Janssens en Eerste Luitenant-Vlieger Jhr. B. Sandberg reisde hij zonder problemen naar Zwitserland. Ze wisten het neutrale land binnen te dringen zonder te worden opgepakt door de Zwitserse autoriteiten. Vervolgens namen ze contact op met Generaal-Majoor van het KNIL A.G. van Tricht. Ondanks het goede werk dat hij voor de gevluchtte Nederlanders aldaar verrichtte, gelukte het Van Tricht niet op korte temijn de Engelandvaarders op legale wijze naar Spanje te loodsen." Daarop wachtte hen een uiterst onaangenaam verblijf in werkkampen. Na ver loop van tijd hadden zowel Bosch als Sandberg schoon genoeg van de erbarmelijke situatie waarin ze verkeerden. Ze besloten niet langer 8

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1998 | | pagina 8