FOKKER-EXPOSITIE IN AVIODOME VERLENGD TOT 1 APRIL 1999! In het luchtvaartmuseum Aviodome op Schiphol is de huidige thema-expositie "Fokker en de twin tigste eeuw, een historische relatie" wegens overweldigend succes geprolongeerd tot 1 april 1999. De Fokker-expositie vertelt het verhaal van bijna 90 jaar vliegtuigbouw van 's werelds langst bestaande onafhankelijke vliegtuigfabriek. Veel van de 25 vliegtuigen in deze expositie zijn ten toongesteld in een natuurlijke omgeving. Zo is de Spin te zien in een weiland, even buiten Haarlem, waar Anthony Fokker op Koninginnedag 1911 zijn beroemde vlucht rond de St. Bavo-kerk maak te. Een drietal Fokker-jachvliegtuigen uit de Eerste Wereldoorlog staat op een Duits vliegveld enkele kilometers achter het front temidden van beschermende zandzakken en een hangartent. Eenmaal terug in Nederland stichtte Fokker in 1919 de NV Nederlandsche Vliegtuigenfabriek en betrok een fabriekshal in Amsterdam Noord. In deze nagebouwde hal is onder andere het eerste echte passagiersvliegtuig de Fokker F.II te zien, terwijl het in aanbouw is. Aan de overkant bevindt zich het zojuist gerenoveerde Schiphol van vlak na de Olympische Spelen in Amsterdam. Een Fokker F. Vila staat klaar om één van de geregelde vluchten naar Nederlands Oost-Indié aan te van gen. Een volgend diorama geeft ons een andere kijk op een Nederlands vliegveld. Temidden van schuil kelders, gemobiliseerde militairen en schuttersputten is rond de Fokker C.V-tweedekker te zien hoe de situatie op 11 mei 1940 was, één dag na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog in Nederland. De Fokker C.V in de Aviodome is het enige militaire vliegtuig dat de Tweede Wereldoorlog heeft overleefd. Het is te zien naast een gereconstrueerde Fokker D.XXI-jager, die na een heldenvlucht in de meidagen van 1940 is neergestort en recentelijk is opgegraven door vrij willigers van de Stichting CRASH. De tentoonstelling heeft ook interactieve attracties met als klap op de vuurpijl een "Virtual Reality"- Parachute Simulator. Hiermee kan een 'echte' parachutesprong worden gemaakt uit een authentieke Fokker 50 (zoals dat elke dag overal ter wereld gebeurt). Daarnaast vindt de bezoeker Flight Simulators met bewegende stoelen en computers met een encyclopedie. Tevens zijn er diver se films over de geschiedenis van Fokker en de restauratie van de Fokker Spin te zien. LUCHTVAARTFOTOGRAFIE CHRISTIAN VAN KOOTEN IN AVIODOME In het Nationaal Luchtvaartmuseum Aviodome op Schiphol is tot en met april 1999 een verkoop tentoonstelling van luchtvaartfoto's te zien, die gemaakt zijn door Christian van Kooten. Naast zijn passie voor vliegen en fotografie, is Christian grafisch vormgever. Luchtvaart en vorm geving heeft hij in 1988 onder andere gecombineerd in een ontwerp voor de beschildering van de "demo F-16" bij het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht. Vanaf dat moment heeft Christian zich gespecialiseerd in luchtvaartfotografie. Nu, 10 jaar later, komt 75 procent van zijn opdrachten met betrekking tot de luchtvaartfotografie uit Engeland. Dit zijn vooral bedrijven op het gebied van vliegtuigrestauratie en het beheren van die vliegtuigen, sponsors van kunstvliegtuigen, bedrijven met een business-jet, vliegtuigeigenaren en squadrons van de Royal Air Force. Veel van zijn werk wordt gebruikt voor pr-folders tijdens luchtvaartshows. Christian van Kootens werkterrein 29

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1999 | | pagina 29