dat dit eerste ongeval bij een meteorologische vlucht ook het enige zal blijven". Hoe groot de waardering van Dr. Cannegieter was voor de vliegers die zo'n 300 maal per jaar een weervlucht hadden gemaakt, blijkt wel uit het volgende artikel overgenomen uit het lucht vaartblad "Het Vliegveld": Waar daartoe gelegenheid bestond, werden in het buitenland mededelingen gedaan van het werk, dat op de Nederlandsche vliegvelden voor de wetenschap wordt gedaan. Met voldoe ning werd steeds geconstateerd hoe zeer het werk der Nederlandsche vliegers in de weten schappelijke wereld wordt gewaardeerd en in de laatste jaren meer en meer wordt nage volgd. De toekomst zal moeten uitwijzen of de regelmaat bewaard zal kunnen blijven. We menen dit met reden te mogen verwachten gezien de toewijding der vliegers en de hooggewaardeer de en steeds zoo welwillende medewerking der commandanten der vliegvelden. De gemid deld te bereiken hoogte wordt bepaald door het menschelijk uithoudings-vermogen. Regelmatig gebruik van zuurstofapparaten zou een vereischte zijn om de gemiddelde hoogte belangrijk te vergrooten. De Fokker D VII heeft zich een ideaal vliegtuig voor hoogtevluch- ten getoond. Tenslotte een woord over de vliegers die de hoogtevluchten uitvoerden. De lijst der namen is lang. Bovenaan staat Bakkenes, de pionier, die het gansche werk drie jaar lang bijna geheel alleen voor zijn rekening nam. Later volgden Rombouts en Oostindië, de vliegers van het recordjaar 1925 die het hoogst in de lijst staan wat betreft gemiddeld bereikte hoogte, en thans in hun prestatie's terzijde worden gestreefd door van Giessen, de enthousiaste vlieger der laatste jaren. Op de Kooy verdwenen de namen soms enkele jaren om na langdurige afwezigheid door verblijf buiten het moederland weer te verschijnen. Al kroop een vlieger een enkele keer door het oog van de naald en al viel tweemaal een toestel als slachtoffer van omstandigheden, we prijzen ons gelukkig, dat de meteorologische hoogtevluchten nimmer eenig ernstig persoonlijk ongeval veroorzaakten. We mogen dit artikel niet besluiten zonder met een enkel woord melding te maken van een categorie van stille werkers, lieden, die niet op den voorgrond treden, doch wier werk van niet geringe betekenis is geiveest bij de vliegtuigwaarnemingen. Het zijn zij, die belast waren met de zorg voor den meteorograaf voor het vertrek van het vliegtuig en na de landing. Van hun accuratesse bij het aflezen der temperatuur en bij het afijken van den meteorograaf, de waarneming die tot uitgangspunt dient voor het bepalen der temperatuur en vochtigheid in de bovenlucht, hing de nauwkeurigheid van alle gegevens, die de vliegtuigopstijging ons verschafte, af Bijzondere erkentelijkheid verdient het personeel van de Kooy voor de zorg waarmede op dit vliegveld zelfstandig de diagrammen werden uitgewerkt en kant en klaar voor uitseinen in de internationale weerberichten naar De Bilt werden overgeseind. Ook hiermede is voor het buitenland een voorbeeld ter navolging gesteld. We laten hieronder de lijst van de namen der vliegers volgen, die regelmatig hoogtevluchten maakten, met vermelding van het aantal hunner vluchten. 13

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1999 | | pagina 13