den ingebracht, gevend de aanvalskoers. Die wordt zichtbaar gemaakt met twee evenwijdig lopende langsdraden met een beweegbare stift, die met een vizier op de verticale arm de richt lijn vormt. Die verticale arm kan naar voren draaien voor het instellen van de eigenschap van de bom (i.e. achterblijfhoek en terminal velocity), terwijl het vizier op en neer kan wor den bewogen voor de in te stellen hoogte. Voorwaarde was wel dat avant het bommenwer- pen een aantal berekeningen en afspraken wer den gemaakt. Die zijn: - De tevoren gekozen hoogte en snelheid, door de vlieger te vliegen, op zijn hoogte- en snel heidsmeter herleiden tot de ware hoogte en snelheid. Die moest boven het doel gekomen met de temperatuur nader worden gecorri geerd. - Met de verkregen ware snelheid en koers op de aanvalshoogte en meteowind de aanvals koers en drift, alsmede de grondkoers en grondsnelheid bepalen om die bij de MK.IX via de stift en richtdraden in te stellen. In enkele versies van de MK.IX was een water pas aangebracht, zodat de richter kon zien of de kijker zo zuiver mogelijk horizontaal lag en de vlieger dus zuiver vloog... Van precisie bij het afwerpen van bommen met de MK.IX was aldus weinig of geen sprake, ten zij een heel lange bommenrun werd gemaakt. Een grote geoefendheid en samenspel van vlie ger en richter werd erdoor gevergd. Dan nog bleef het succes gering, zeker als het vliegtuig tijdens de run werd beschoten. Om de trefze kerheid groter te maken werd daarom al heel vroeg het liefst in een formatie gebombardeerd. De MK.XIV vector bombsight (zie foto) Een volgende stap was de automatisering van de vectorkijker. Na diverse ontwikkelingen ont stond eind jaren dertig de MK.XIV van de R.A.F. Die bestond uit een mechanische, elec- trische rekenmachine (analoog computer) en een daaraan verbonden kijker. De bovenge noemde factoren volgend: - de eigenschappen van de bom werden in de computer verwerkt door de maximum valsnel heid (terminal velocity) in te stellen (geeft valtijd vs hoogte). - de stand van het vliegtuig was door gyrostabi- lisatie minder van invloed, zodat koers- en hoogteveranderingen tot zekere limieten ongestraft konden worden gedaan. - de hoogte en snelheid van het vliegtuig wer den direct in de computer ingebracht en ook de temperatuur, zo de werkelijke hoogte en snelheid aldaar benaderend. - ook de atmosferische druk was, zoals op een hoogtemeter, instelbaar, zo ook de terrein hoogte. - windrichting en windsnelheid waren ook instelbaar. Dat was dan wel de meteowind of een wind die later was gevonden, bijvoor beeld door middel van de 3-driftmethode of via het laatste bestek. - de koers kwam van het Distant Reading Compass (DRC), een magnetisch kompas dat was gestabiliseerd en waarvan de gegevens via een magnetisch synchronisatiesysteem naar de rekenmachine werden gevoed, terwijl daarop de variatie (veranderingen van het aardmagnetische veld) tevoren ook kon wor den ingesteld. Alle informatie van de computer werd via elec- trische weg doorgegeven aan de aparte richkij- ker, het z.g. sighting head, die nabij de compu ter in de neus van het vliegtuig was geïnslal- 19

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1999 | | pagina 19