Na de Tweede Wereldoorlog Aldus eindigde de Tweede Wereldoorlog feite lijk met een eerste generatie geleide wapens en werd een aanzet gegeven tot verdere ontwikke lingen met veel groter nauwkeurigheid met behulp van electronica, satellieten, laser, infra rood en andere middelen. Zowel in Korea, in Vietnam, het Falkland- conflict als in de Golfoorlog werden van grote hoogten 'domme' bommen, geworpen voorname lijk met een enkel vliegtuig. Ondanks electroni- sche richtmiddelen bleek de precisie niet groot, doch veel groter dan in WO II. Daarnaast wer den jachtbommenwerpers in de Golfoorlog inge zet met 'domme' bommen. Recente gegevens melden dat 20 treffers werden geboekt, geen opzienbarende score. Precisie was er zeker bij de aanvallen met slim me bommen in de Golfoorlog. Daarbij lichtte een laserstraal het doel op, dat dan werd opge zocht door een laserontvanger in de bom. Eerste cijfers gaven 70 tot 75 raak. Later zou de helft van die bommen doel hebben getroffen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was de stand der techniek nog niet zo ver. Cijfers, soms aan gevochten, geven aan dat bij de zware bommen werpers van de afgeworpen bommen 4 tot 5 voltreffers waren. Voor middelzware bomenwer- pers wordt het geschat op 7 tot 12 Uit een oogopunt van propaganda werd het woord 'precisie' toen vaak teveel en ten onrech te gebruikt, zeker als men over de massale stra tegische bombardementen sprak. Merkwaardig is dat de mythe rond de Norden kijker is blijven bestaan, hoewel die van gelijk waardige andere kijkers is verdwenen. Maar daarvoor werd niet zo veel propaganda gemaakt. Propaganda heeft ertoe geleid dat de buiten wacht de illusie heeft dat men altijd raak gooit en een tegenstander 'even' op de knieën krijgt. Men weet echter nooit met wat voor tegenweer de tegenstander komt. En die tegenweer behoeft helemaal niet alleen gericht te zijn op de vlieg tuigen. Men lijkt op de goede weg, maar men moet niet vergeten dat de mens ook met 'per fecte' apparatuur fouten kan maken. Daar is het een mens voor! En...die apparatuur wordt immers door mensen gemaakt. van der Kop Dank aan ir. M. van Onna. 26 Bronnen: Air Ministry Armament Manual; the bomber in WOII, Price; Mc Donald Jane's; US Bombing Survey; Goerz handlei ding MLD; eigen aantekeningen bombing leader course 1944 en US Navy Skyraider detachering 1952; The Norden bombsight, Flight 1952; The secret weapon, Air Space feb/mrt -95; Die Waffen der Luftstreitkraften, Fritze Rohm Offene Worte 1935 Berlijn; 617 Squadron, 617 Squadron 1993; Sink the Tirpitz, Peillard, Granada, 1975; Bomber Command, Hastings, M. Joseph 1987, The Penguin Encyclopedia of weapons and military technology, Macksey, Penguinbooks 1995; Fighters and Bombers of WWII, Munson, Peerage 1969; uitzending Discovery the F-16 in the Gulfwar, 1998; e.a.

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1999 | | pagina 26