UIT DE VLUCHT GEGREPEN Er zijn nog maar weinig vliegers die de ontwikkeling van de luchtvaart van bijna het begin tot op heden hebben meegemaakt en het ook nog kunnen navertellen. Anthonie (Ton) van Ulsen is er zo een. Hij schreef op, wat hij in de vliegerij zag en meemaakte. Van het eerste houten les-Pandertje tot en met de jets als DC-8 en Mystère komt er in zijn verhaal over 65 jaar luchtvaart een heel scala van vliegtuigen aan bod: militaire-, verkeers-, sport- en zakenvliegtuigen, maar ook zweefvliegtui gen. Een toevallige ontmoeting met Albert Plesman opende voor hem de deur naar een gedegen oplei ding tot verkeersvlieger, een opleiding die aanvankelijk niet voor hem weggelegd leek. Na het beha len van zijn A-brevet voerde hij, hoewel dit officieel niet toegestaan was, enkele "commerciële vluchten" uit, o.a. voor het Polygoon Journaal om te filmen hoe de Zuiderzee werd afgesloten. Over zijn opleiding tot reserve-officier vlieger op Soesterberg en zijn legering tijdens de mobilisatie op het vliegveld Bergen. In de mei-dagen van 1940 schoot hij met zijn G-l een Messerschmitt neer. Hierna was het voorlopig afgelopen met de vliegerij. In de hierop volgende oorlogsjaren was hij actief in het verzet in Noord-Holland. Voor de oorlog had hij met de DC-3 de Indië-route met haar vervaarlijke moessons leren kennen. Hij maakte veel hachelijke avonturen mee. Thuis gold het motto: "Hou je maar aan de wolken vast" en dankzij het "engeltje op zijn schouder" is het steeds goed gegaan. Vele leuke momenten, zoals b.v. toen hij een "vermomde" Prins Bernhard het interieur van een Tupolev liet bezichtigen. Ontmoetingen en voorvallen rijgen zich op boeiende en lezenswaardige manier aaneen. Zijn KLM-carrière werd in 1965 afgesloten en begon hij als havenmeester, instructeur en clubcap tain op vliegveld Teuge. Tot hij gevraagd werd voor de introductie van de zakenjet Mystère bij het Philipsvliegbedrijf op Welschap. Nu 85 jaar oud woont hij in Frankrijk en houdt zijn A-brevet uit 1932 geldig middels de nodige vlieguren bij de Aeroclub van Aubenas in Frankrijk, een club waarvan hij ere-voorzitter is. Uit de vlucht gegrepen, een zeer lezenswaardig boek met veel historisch feiten materiaal, is een uit gave van Uitgeverij b.v. Bonneville te Bergen, telt 380 pagina's en 32 pagina's zwart-wit foto's. Op een losse bijlage zijn 52 foto's, met bijschrift van kisten waarop de auteur heeft gevlogen, vermeld. Het gebonden boek kost 69,90 en is in de reguliere boekhandel verkrijgbaar onder ISBN nr. 90 73304 62 8. Ook kan het besteld worden bij de uitgeverij b.v. Bonneville te Bergen, echter worden dan 9,- verzendkosten in rekening gebracht. Henk de Jong 31

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1999 | | pagina 31