Na een onrustige nacht werd besloten weg te paddelen en de kust op te zoeken. In de zon droogde de natte kleding snel en plotseling hoorde iemand een vliegtuig. Het seinpistool werd gereed gehouden, evenals de seinspiegel, maar het toestel passeerde te ver weg. Ook een tweede toestel kwam niet dichtbij genoeg om er een lichtkogel aan te wagen. Misnoegd voer men verder naar een rotspartij. Daar bleef men, tot in de namiddag van 29 okto ber een B-24 Liberator de vijf mannen ontdek te. De B-24 wierp voorraden af, wat later her haald werd door een B-25. De volgende avond kwam een bootje hen van de rots afhalen en bracht ze naar de lokale missie post Kunmunga waar ze werden opgevangen door mr en mrs Heggie. Kapitein Victor Pedersen van het Leger des Heils vloog Van Kregten, Megens en Nord de volgende dag met zijn Dragon Rapide naar Truscott, waar mr Eich, een collega van Nord van het NICA al gearriveerd was. Een Australisch/Nederlandse onderzoekscom missie in Bundaberg hoorde alle betrokkenen. lLt Van Kregten gaf in zijn betoog aan dat het ongeluk een combinatie van factoren was geweest en niet direct verwijtbaar aan één per soon: - de B-25 stond te dicht tegen groot onderhoud aan; - het was onmogelijk de lading overboord te zetten doordat deze was vastgezet met meta len strips en er geen tang aan boord was. Zonder het extra gewicht had de B-25 op één motor kunnen vliegen; - de bemanning was niet ervaren genoeg voor een dergelijke lange vlucht; - onnauwkeurige kaarten van het gebied van Noord-Australië en tevens het vliegen over gebieden waar ertsen in de grond voorkomen die afwijkingen aan het kompas veroorzaken; - de operator van het radiobaken op Truscott was op het cruciale moment afwezig om thee te drinken; - geen accurate weerberichten. Na het eerste stormfront kwam de B-25 in een tweede terecht. De hoorzitting werd afgesloten met de conclu dering dat er een aantal verwijtbare fouten waren gemaakt, maar dat met het oog op de ver houdingen met de Australiërs besloten werd het onderzoek niet verder voort te zetten, temeer daar er geen mensenlevens te betreuren waren en slechts een B-25 en de lading zilver verloren waren gegaan. Er werd geen officiële bergingspoging onderno men omdat de exacte locatie van het toestel niet terug te vinden was en het water ter plaatse te diep was. Uit de Army News van het Leger des Heils van 19 december blijkt dat er 5 kisten bankpapier zijn geborgen door een lokale vis ser, papiergeld waar hij niet veel aan gehad zal hebben. Epiloog Na deze gebeurtenissen werd Van Kregten al snel gedemobiliseerd en vertrok naar Buenos Aires. Van Kregten werd agent voor KLM en later Sabena in Mexico-stad en zette voor hen luchtverbindingen met Mexico op. Nord werd benoemd tot auditeur-militair bij de Processen van Tokio tegen Japanse oorlogsmis dadigers, waar hij voor de Nederlandse staat meerdere doodvonnissen eiste. Bas Kreuger 20

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1999 | | pagina 20