Een F-84G Thunderjet, zoals de op 8 maart 1956 verongelukte K-154. stuk "Hoe veilig vlogen we?" in het eerder genoemde jubileumboek van de KLu: "Vlucht door de tijd". Een bijzondere invloed op die ontwikkeling is aan dit ongeval niet toe te schrijven. Wat mij aangreep bij lezing van de toedracht in het rapport van de Commissie van Onderzoek was de verschrikkelijke eenzaamheid die ik ervoer van de jonge, onervaren vlieger, overvallen door "heavy engine vibration" bij de derde doorstart tijdens zijn eerste solo-vlucht op dit type vliegtuig Eigenlijk een contrast met de welwillendheid die spreekt uit de verwoording in diverse kranten van het feit dat het brandende vliegtuig nog over enkele gebouwen is heengekomen, waardoor naar ver luidt een 20-tal personen ongedeerd bleef. Een lokale krant besluit zijn artikel met: "Intussen ste gen vanaf de vliegbasis weer andere toestellen op. Thunderstreaks, Thunderjets en een eenzame Harvard. Het was alsof zij een hulde wilden brengen aan de dappere daad van...(de omgekomen vlieger)". Een andere betrekt ook het gezin dat "nu door dit tragisch ongeval in diepe rouw is gedompeld" in zijn bericht. De bewoonster van een gespaard gebleven huis - destijds trachtten zij en haar inmiddels overleden buurman als eersten het brandende wrak te naderen - begint haar kort relaas met: "We konden niets meer voor hem doen". Tot besluit Als U de zomerexpositie bezoekt, staat U dan ook even stil bij hen die vielen voor onze "Gewapende Vrede", want waakzaamheid is niet de enige prijs van de vrijheid. AdV. Met dank aan de Sectie Luchtmacht Historie en het Centraal Archieven Depot M.v.D. 23 Bronnen: Willem Helfferich: "Squadrons van de Koninklijke Luchtmacht"; Jubileumboek KLu: "Vlucht door de tijd", 75 jaar Nederlandse Luchtmacht; KLu/Luchtmachtstaf: Luchtvaartongevallen-dossiers Thunderjet 1955, 1956

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1999 | | pagina 23