Om gedurende zeven maal 24 uur een bezetting van 20 personen te garanderen, wordt in 3-ploe- gendienst gewerkt. Eén verkeersleider handelt gelijktijdig maximaal 5 vliegtuigen af, behalve wanneer het speciale situaties betreft zoals test vluchten en het in de lucht brandstof tanken. In die gevallen werkt men één op één. Ondanks de drukte konden enkele verkeerslei ders zich even vrij maken om op enthousiaste wijze uitleg te geven over procedures, de appa ratuur en de belangrijkste taken, zoals nade ringsverkeersleiding, begeleiding toestellen van en naar oefengebieden en overdracht aan de gevechtsleiding, regelen van herbestemming van vliegtuigen, Search Rescue (SAR)-coör- dinatie, nachtvliegen, TACAN-routes boven 20.000 voet, separatie-monitoring. De eerste helft van het programma zat er op en was er gelegenheid om gedurende de lunch in het onderdeels-restaurant de veelheid van informatie en indrukken in informele sfeer te verwerken en met elkaar te bespreken. Hierna werd de groep door gastheer de Rode vriendelijk doch dringend 'gesommeerd' de auto's op te zoeken om vervolgens in colonne de tocht van enkele honderden meters te onderne men naar het 710 Squadron. 710 Squadron (CRC) Aldaar aangekomen werd het gezelschap over gedragen aan de 1ste Luitenant Akkermans. Opnieuw werd afgedaald in diepgelegen spelon ken en plaatsgenomen in de briefingroom. Alvorens op de specifieke taken in te gaan, definieerde de heer Akkermans de missie van het 710 squadron als volgt: het Control and Reporting Center (CRC) bewaakt en verdedigt het Nederlandse en NAVO- toegewezen lucht ruim en neemt waar nodig aktief deel aan humanitaire- en crisisbeheersingsoperaties. Daarna volgde een zeer interessante, meer gedetailleerde toelichting op de missie en de organisatie van dit squadron. Belangrijkste taken: Luchtbeeldopbouw en -uit wisseling, battlemanagement, fighter control, SAM-control, air surveillance Het operationele personeel (120 operators, 44 technici) is 7 x 24 uur in functie. Indien de luchtbeeldopbouw onverhoopt onvol doende mocht blijken voor positieve identifica tie, is het CRC bevoegd luchtverdedigingsjagers (F-16's, binnen 10 minuten) in te zetten. De gevechtsleiders sturen de onderschepping aan. De deelnemers aan de excursie bij de "poortwachter" van AOCS Nieuw Milligen 25

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1999 | | pagina 25