Organisatie: Het werkgebied betreft het Nederlandse- en NAVO-toegewezen luchtruim (Central Region) Het gevechtsleidingscentrum kent twee vakge bieden: 1. Luchtbeeldopbouw: Komt tot stand via radar posten en vele beveiligde communicatie-sys temen. Alle radar's zijn gekoppeld aan CRC's; 8 militaire radars zijn altijd operationeel. 2. Wapendirectie: Dit onderdeel is belast met de inzet van gevechtsvliegtuigen en geleide wapens. De opleidingen worden zowel lokaal als bij de NATO-gevechtleidingsschool te Erntebruck (BRD) gevolgd. Ondanks de zware voorselectie is het uitvalpercentage hoog, hetgeen het veel eisende karakter van deze functies illustreert. Men beschikt ook over een Air Operations Battle Management Simulator. Hier kunnen de "battle managers" uit binnen- en buitenland in gesimuleerde realistische tactische situaties oefenen met het inzetten van de beschikbare wapensystemen. Na deze interessante presentatie, waarbij de Luitenant Akkermans kans zag een zeer grote hoeveelheid complexe informatie in korte tijd op begrijpelijke wijze over het voetlicht te bren gen, werd de groep wederom met de praktijk geconfronteerd in de Operations Room. Ook hier een enthousiaste bereidwilligheid van de gevechtsleiders om de ingewikkelde bezig heden duidelijk uit te leggen. Alles werd boven dien zeer inzichtelijk gemaakt d.m.v. het tonen van de functionaliteiten van radar- en compu terschermen, alsmede de automatische en ver bale data-links met binnen- en buitenlandse radarstations en militaire en civiele verkeerslei dingsinstanties. Getoond werd o.m. uit welke bronnen lucht beeldopbouw wordt gegenereerd en gevisuali seerd. Bij elk vliegtuig dient steeds te worden vastgesteld of er sprake is van 'vriend' of 'vij and'. De identificatiegegevens komen uit vlucht- plannen, electronische ondervraging, AWACS- toestellen, etc. Indien dit niet voldoende blijkt, dus de kwalificatie 'unknown' wordt toegekend, zal de Battle Manager visuele herkenningsaktie d.m.v. F-16's initiëren en afhandelen. Helaas was er tijdens ons bezoek geen luchtoe- fening gaande, maar de procedures werden goed uitgelegd. Een missie gaat als volgt: de toestel len worden door de verkeersleiders van het 711 squadron begeleid tot aan het oefengebied, de TRA (Temporary Reserved Area), waarna de gevechtsleiders van het 710 squadron de bege leiding overnemen. Na beëindiging van de oefe ning gebeurt het omgekeerde en worden de toe stellen door de verkeersleiders naar de diverse thuisbases begeleid. Computerafdeling Eveneens in de bunker bevindt zich de compu terapparatuur (mainframes en PC's) en de ver- bi ndings-apparatuur. Ook hier weer een harte lijke ontvangst door de dienstdoende specialis ten, die op heldere wijze een uiteenzetting gaven over alle relevante technische zaken. Een groot deel van de apparatuur is nogal ver ouderd en deze technici moeten dan ook bevlo gen 'wonderdokters' zijn om alles 7 x 24 uur aan de praat te houden. Geleidelijk wordt de appa ratuur gemoderniseerd en binnen afzienbare tijd zal het CRC ook kunnen beschikken over mobiele systemen. Tot besluit Nog een beetje dizzy van de grote hoeveelheid indrukken en informatie streek het gezelschap neer in één van de crewrooms; uit de levendige onderlinge gedachtenwisseling en met de Luitenant de Rode bleek zonneklaar dat deze excursie hogelijk werd gewaardeerd. Initiatiefnemer Pol de Soeten vertolkte deze gevoelens in zijn dankwoord aan de gastheer, met het verzoek onze erkentelijkheid over te brengen aan alle AOCS NM medewerkers die er toe hebben bijgedragen deze dag tot een groot succes te maken. Ton Tolsma 26

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1999 | | pagina 26