P-40 EXPEDITIE NAAR IRIAN JAYA Een team bestaande uit vertegenwoordigers van uw Stichting Vrienden en van liet Militaire Luchtvaart Museum, aangevuld met enkele professionele duikers en een paar vrijwilligers, is in de maand maart in Irian Jaya, Indonesië op zoek geweest naar de res tanten van een verongelukte P-40 Kittyhawk. Hieronder een verslag van deze expeditie. Wat er aan voorafging. Enige jaren geleden vatte de Stichting Vrienden MLM het plan op pogingen te ondernemen een P-40 te bemachtigen en die aan het Militaire Luchtvaart Museum ter beschikking te stellen als hommage aan de Nederlanders die dit type destijds vlogen, onderhielden en inzetten en natuurlijk ook om de tamelijk mager uitgevallen historische lijn van het ML/KNIL in het Museum te versterken. Met dat doel werd Max Ammer, een in Irian Jaya wonende bekende van de conservator van het Museum opgedragen aldaar op zoek te gaan naar lokaties van gecrashte Kitty hawks. De voorlopige resultaten van dit onderzoek waren veelbelovend: in de buurt van Merauke zouden delen van Nederlandse P-40's in het zand begraven liggen en in een meer in de buurt van Jayapura, het vm. Hollandia, werden de restanten van een P-40 van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten aangetroffen. Verdere bestudering van de beschikbare informatie maakte echter snel duidelijk dat de kans bij Merauke nog "bruikbare" P-40's aan te treffen erg gering is. De Kittyhawk in het zoetwater- meer aan Irian Jaya's noordkust daarentegen leek in redelijke staat te verkeren en daarom werd besloten dét vliegtuig en de lokatie waar het ligt aan een nader onderzoek te onderwer pen om vast te stellen of de P-40 binnen de beschikbare financiële kaders te bergen en te restaureren is en op welke wijze een eventuele berging zou kunnen worden gerealiseerd. De voorbereidingen. In eerste aanleg werd getracht via de Indonesische ambassade in Den Haag van de Indonesische autoriteiten toestemming te ver krijgen voor het verrichten van nader onder zoek, berging, uitvoer en tenslotte transport van het toestel naar Nederland. Door diverse oorza ken ging deze poging volledig de mist in; in IV2 jaar tijd werd geen stap vooruitgang geboekt: we stonden nog steeds bij af! Daarom werd toen de hulp ingeroepen van de defensieattaché bij de Nederlandse ambassade in Jakarta en dat had gelukkig snel het gewenste resultaat: de vereiste toestemmingen kwamen er, evenals de namen van enkele contactfunctionarissen bij de land- en luchtstrijdkrachten van Indonesië in Irian Jaya. Aangezien een nadere inspectie van het gevon den vliegtuig onder water zou moeten plaatsvin den en de deelnemers van de Stichting Vrienden en van het Museum deze inspectie zouden moeten uitvoeren, was het voor hen nodig het daarvoor vereiste duikbrevet te beha len. Tijdens een acht weken durende stoomcur sus werden we vertrouwd gemaakt met de do's and don'ts van het sportduiken en kregen wij de gelegenheid onze persoonlijke uitrusting te beproeven en aan onze wensen en behoeften aan te passen. 6

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1999 | | pagina 6