Het voorste gedeelte van de cockpitkap van de op 5 meter diepte liggende P-40. geblazen". Pas daarna was het vliegtuig redelijk goed van zeer dichtbij te inspecteren en kon er ook wat meer licht tot de bodem van het meer doordringen. Vanzelfsprekend waren de verwachtingen hoog gespannen en kon ik eigenlijk niet wachten de Kittyhawk van nabij te bekijken. Uitgerekend op dat moment rezen er moeilijkheden met de Indonesische autoriteiten over de papieren die wij bij ons hadden en moest ik mij veelvuldig en langdurig onderwerpen aan "ophelderende" gesprekken met de verschillende functionaris sen. Maar uiteindelijk brak ook voor mij het ogenblik aan dat ik het vliegtuig, dat voor mij tot aan dat moment slechts op papier had bestaan, ook met eigen ogen kon aanschouwen en kon aanraken! De afdaling naar de bodem van het meer was als een langzame overgang naar een andere wereld: het getemperde, groenige licht, de wuivende waterplanten om je heen, de rondzwemmende vissen, de afwezigheid van kleuren, het gegor- gel en geblaas van je ademautomaat, het tot 1 a 2 meter afnemende zicht en dan komt ineens de Kittyhawk in zicht. Het eerste dat zichtbaar wordt, is het bijna melkwitte windscreen met daarachter het geraamte van de canopy. Direct daaronder het open, donkere gat van de cockpit, waarvan het dak is verdwenen. In de cockpit wordt in het licht van de onderwaterlamp niet alleen een veelheid van kabels, slangetjes en leidingen zichtbaar, maar ook een aantal bedie ningsorganen met veelal nog goed leesbare opschriften en cijferindicaties: rudder en eleva tor trimming tab controls, throttle, bomb release control, cabin control handle, etc. De stuur- 8

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1999 | | pagina 8