0 re. Tijdens zijn indeling bij het "A" squadron opereerde het vanaf Duinkerken. Op 20 febru ari 1916 vernietigde Flight Sub-Lieutenant R.S. Dallas er een vijandelijke twee-zitter mee en negen dagen later schoot FSL H.R. Simms er een LVG twee-zitter mee neer. FSL Dallas schoot met de 3981 op 23 april wederom een twee-zitter neer. Het toestel overleefde die dag de nodige gevechtsschade en overleefde even eens een crash in de zomer van 1916. In janu ari 1917 was het in gebruik bij No.6 (Naval) Squadron, maar op 26 februari moest FSL G.P Powles er een noodlanding mee maken op Nederlands grondgebied. Het toestel had deel genomen aan een escorte van fotoverkenners naar Zeebrugge, maar door een lekke benzine tank moest het landen bij Batterij Kruishoofd in Zeeland. Het toestel werd op 27 februari geborgen o.l.v. elt. A.K. Steup en kwam op 1 maart aan op Soesterberg, waar het de dag daarop weer werd gemonteerd. In de daarop volgende weken wer den de nodige proefvluchten gemaakt, o.a. door elt. W.G.J. Versteegh en ontving het de Nederlandse registratie LA40. Ondanks dat Nederland neutraal was, leefde toch de angst dat we vroeg of laat bij de vijan delijkheden konden worden betrokken. Daar bestelde vliegtuigen niet werden geleverd, onstond het besef dat deze dan maar in eigen land moesten worden vervaardigd. De Nieuport was een toestel, dat aan de eisen van de LVA voldeed en op 3 maart 1917 werd het aan Henri Wijnmalen, directeur van de Nederlandse Vliegtuig Fabriek Trompenburg, getoond. Op 27 maart werd het toestel overgebracht naar Trompenburg om daar als voorbeeld voor een te bestellen serie vliegtuigen te dienen. Het toestel werd officieel door de LVA aange kocht, er werden 1700 Engelse ponden voor betaald. In december 1917 bij de overgang van de LVA De Nieuport 21 C.1 N.215 R.80 van de LVA. Duidelijk is de ronde vorm van de romp te zien waar deze aansluit bij de motorkap. 16

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1999 | | pagina 16