Rudi van Daalen Wetters (staand tweede van links) te midden van zijn collega's van het No. 131 Squadron op het Schotse vliegveld Castletown in mei/juni 1943. De vlieger staand rechts op de foto is Pilot Officer mr G.F.J. Jongbloed, eveneens een Nederlandsen In de laatste oorlogsjaren vloog deze 'Dutchie', na voordien eveneens bij het No. 322 Squadron te hebben gediend, op de Hawker Tempest bij het No. 222 Squadron. Jongbloed was na afloop van de Tweede Wereldoorlog één van de oprichters van de vereniging 'Onze Luchtmacht'. (Foto: SLH) Voortaan moest Van Daalen Wetters het zonder zijn boezemvriend stellen.12 Pas halverwege april 1945. toen het No. 322 Squadron op Twenthe was gestationeerd, werd de Engelandvaarder op rust geplaatst. Er kwam daarmee een einde aan een risicovolle periode van operaties waarbij keer op keer het leven in de waagschaal moest worden gesteld. Over de gevaren die de oorlogsvliegerij met zich mee bracht zei Rudi van Daalen Wetters in 1997 het volgende: "Ze hebben me wel eens gevraagd: 'Ben je nou niet bang?' Daarop heb ik altijd gezegd: 'We knepen 'em wel, maar we waren niet bang.' Het is natuurlijk een feit dat als je naar beneden gaat en je ziet al dat vuur op je afkomen en een ander vliegtuig de grond indui ken. je hem knijpt als een bezetene, maar ja, je doet wat je doen moet en als je dat overleeft: good luck de volgende keer!"13 Er volgde overplaatsing naar Groot-Brittannië waar hij als vlieginstructeur bij een Operational Training Unit (OTU) werd geplaatst. In deze periode maakte hij ook voor het eerst kennis met de Gloster Meteor. Hij was daarmee meteen ook één van de eerste Nederlandse jetvliegers. Van Daalen Wetters werd nog in de zomer van 1945 naar het No. 322 Squadron teruggeplaatst, waar hij eerst als Operations Officer en tenslotte (per 26 september 1945)" als Flight Commander van A-Flight diende totdat de roemruchte eenheid in oktober 1945 (tijdelijk) werd opgeheven.15 13

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 2000 | | pagina 13