NOTITIES UIT HET MUSEUM Namens de medewerkers van het museum wens ik u een voorspoedig en gezond 2000. Wij ontvan gen u in het komende jaar weer graag in ons en uw museum. Inmiddels is iedereen weer bekomen van de millenniumkoorts. Ook het Militaire Luchtvaart Museum had zich op een millenniumbug voorbereid. Op 1 januari controleerde het hoofd van de technische dienst persoonlijke de museum systemen. Ja, u leest het goed zelfs een museum met overwegend oud en historisch materiaal had te maken met een mogelijk millenniumprobleem. De volgende dag 2 januari moest het museum voor het publiek weer open. Vragen als werken de automatische deuren, de brandmeldinstallatie, de computerkassa van het museumcafé, is er water, electriciteit en doet de verwarming het wel zijn dan van belang. Nou, alles deed het kan ik u verzekeren en de eerste duizend bezoekers zijn in 2000 ontvangen. Tijd dus om even terug te kijken en vooruit te blikken in het komende jaar. Een terugblik op 1999 Het Militaire Luchtvaart Museum kan terugkijken op en succesvol museumjaar. Was 1998 het jaar van reorganisatie en de invoering van een nieuwe bedrijfsvoering voor het MLM, in het jaar 1999 kon dankzij de nieuwe bedrijfsvoering financiële ruimte worden gevonden voor nieuwe investerin gen in het museum. In het oog springend waren de renovatie van het museumcafé en de bouw van een nieuwe stilteruimte in het museum. Minder opvallend maar minstens zo belangrijk waren de investeringen in een nieuwe werkplaats voor de technische dienst en een betere beveiliging voor het museum en de tentoongestelde vliegtuigbewapening (de geëxposeerde wapens zijn overigens onklaar gemaakt). Daarnaast kregen beide expositieruimtes een facelift. De Snijdershal kreeg nieu we vloerbedekking en de kale betonvloer in de Vreeburghal werd vervangen door een vloeistof dichte vloer. De collectie breidde zich uit met en F-16 en een heuse F-16 simulator. Daarnaast schafte het museum in 1999 een goed werkende eenvoudige vliegsimulator aan. De F-16 staat inmiddels in de permanente tentoonstelling. De vluchtnabootsers komen in een nieuw educatie centrum te staan, dat in de loop van dit jaar wordt gerealiseerd. Het museum organiseerde twee tij delijke exposities in het afgelopen jaar. Onder de titel 'Kunst op grote hoogte' exposeerden drie Noord-Hollandse kunstenaars Leentje Linders, Christiaan Heydenrijk en Valentijn van der Heide in het voorjaar hun werken in het museum. In de zomer en het najaar bracht het museum de rol van de luchtmacht tijdens de koude oorlog in beeld met de tentoonstelling 'Vliegen voor Vrijheid'. Beide exposities hadden de belangstelling van vele bezoekers. Ruim 100.000 bezoekers trokken het afgelopen jaar naar het Kamp van Zeist en maakten kennis met de historie van de militaire luchtvaart. Het museum moest haar jongste bezoekers de laatste maanden van het jaar missen. Het museum stopte noodgedwongen met haar populaire kinderfeest jes. Een tekort aan vrijwilligers voor de begeleiding van de partijtjes en technische mankementen aan de NF-5B zijn hiervan de oorzaak, De NF-5 speelde een belangrijke rol bij de feestjes. Kinderen konden in de NF-5 zitten en de nog werkende hydraulische systemen bedienen. Al met al goede redenen om in de loop van 2000 op een geheel andere wijze de kinderpartijtjes opnieuw op te starten. 5

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 2000 | | pagina 5