Nederlandse wereldrecords bij heropening Ballonvaartceiitrum A3 Ballon Twee wereld-parachuterecords en de doop van 4s-werelds allergrootste heteluchtballon voor passagiers; deze bijzondere superlatieven zullen bijdragen tot een evenement dat internationaal in de belangstelling zal staan. De records zullen naar alle waarschijnlijk heid worden gesprongen, en de reusachtige ballon zal worden gedoopt ter gelegenheid van de heropening op 15 april a.s. van het hallonvaartcentrum van A3 Ballon in Harfsen, dat eind 1998 door een allesvernietigende brand werd getroffen. Het ballonvaartbedrijf A3 Ballon in Harfsen, o.I.v. Adrie en Hanneke Spierenburg, is marktleider in Nederland: jaarlijks maken 14.000 passagiers een ballonvaart in een van de acht ballonnen. Vorig jaar bezat A3 Ballon met de Cameron A-375 PH-KMK al 's-werelds grootste passagiersbal lon. tot een buitenlands bedrijf een nog grotere ballon aanschafte. Nu wordt A3 Ballon eigenaar van wat opnieuw de grootste heteluchtballon ter wereld zal zijn: de Cameron A-415 PH-AGT is hoger dan een flat van vijftien verdiepingen en heeft een inhoud van maar liefst 12.000 m3: vier maal zo veel als een 'normale' heteluchtballon. De Cameron A-415 zou probleemloos 30 passagiers kunnen vervoeren, maar zal i.v.m. de vliegveiligheid meestal worden ingezet voor maximaal 18 ballonvaar- ders. Bij de officiële heropening zal Paraclub Flevo gebruik maken van het bijzondere hefvermogen van de grootste ballon ter wereld, door twee nieuwe wereldrecords te vestigen: onder leiding van Bol) Draijer en Jean Louis Becker zullen voor het eerst twaalf parachutisten tegelijk uit een ballon springen en zullen er in totaal maar liefst twintig parachutisten uit de ballon stappen. De oude records werden beide gevestigd door de Britse Royal Marines, die in 1992 in Somerset met respec tievelijk 10 parachutisten tegelijk en in totaal 15 paras uit één ballon stapten. Omdat de recordpoging het best gedaan kan worden bij een rustige atmosfeer, wordt voor de record vaart op zaterdagmorgen 15 april al om 06.40 uur opgestegen. Vervolgens zal de ballon, o.I.v. de ballonpiloten Adrie Spierenburg en Jelke Haven stijgen naar een hoogte van 9000 voet (bijna 3 km.). Om te voorkomen dat de ballon, als er teveel gewicht tegelijk uitstapt, als een raket omhoog schiet zal de ballon vóór de sprong een snelle daling inzetten. Omdat voortdurend rekening zal wor den gehouden met de hoogste vliegveiligheidscriteria, is voor deze record-poging gezocht naar lich te parachutisten met veel ervaring. Kort voor de recordvaart zullen twee directeuren van vooraanstaande Nederlandse musea de ope ningshandeling en de doop verrichten. Het ballonvaartcentrum A3 Ballon zal worden heropend door Peter van de Noort, directeur van het eerste Europese Ballon- en Luchtscheepvaartmuseum Zep/allon, dat op 19 april in Lelystad zal worden geopend. De doop van de grootste ballon ter wereld zal daarna worden verricht door Arno van der Holst, directeur van de Nationaal Luchtvaartmuseum Aviodome op Schiphol. 30

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 2000 | | pagina 30