136 Blackburn Roc. 2-zits jager, was een Skua met koepel met 4 mitrailleurs van 7.9 als bewapening. Voldeed niet. Pas in mei 1940 begon de eerste van 127 stuks van de tweezitter Fairey Fulmar in dienst te komen; de tweede man moest de navigatie doen. Als jachtvliegtuig was dit concept echter steeds de mindere van éénzit-jagers. ook al omdat de wendbaarheid daardoor beperkt was. Door begeleiding met radar boekten zij echter succes. Erna kwamen nog 475 op het bestand. Vanaf 1942 werden zij vervangen door de veel meer prestaties leverende Sea Hurricane en Supermarine Seafïre. Torpedo/verkenners; 353 stuks Fairey Swordfish waren beschikbaar. Hoewel al ver ouderd geacht, bleef de Swordfish in dienst, omdat de opvolger de Fairey Albacore proble men gaf. Na vanaf de grote carriers met succes te hebben geopereerd werd de productie met nog 2038 voortgezet, ook omdat de Swordfish aan boord van escortecarriers kwam. Zijn opvolger de Fairey Albacore was eerst geen succes en werd een 'saai' vliegtuig genoemd, dat weinig wendbaar, maar een goed platform was In 1939 waren er meer dan 100 beschikbaar en dat aantal groeide tot 800, toen strijd werd geleverd in de Middellandse zee en de Atlantische Oceaan. Zij werden in 1943 opgevolgd door de Fairey Barracuda, maar opereerden van de wal tijdens de invasie in Normandië. Opmerkelijk is dat zij eerder uit dienst gingen dan de Swordfish, die zij zouden vervangen. Verder verloop Met grote inzet werd aldus gepoogd de grote achterstand in te lopen. Het verlies van HMS Couregeous en Glorious was een toonbeeld van hoe niet met 'carriers* om te gaan, zij het dat HMS Glorious de oorlog in de Middellandse zee en in de Noorse campagne met enig succes begon met Sea Gladiators en Skua*s. Op 18 juni 1940 tijdens de terugtrekking uit Noorwegen met aan boord eigen Swordfishes, die onbegrij pelijk echter niet werden ingezet en met RAF Gladiators en Hurricanes, die zonder dekhaak aan boord wisten te landen, werd het schip door Duitse slagkruisers tot zinken gebracht. Het landen van de Hurricanes zelfs zonder dekhaak toonde aan dat dit type vliegtuig ook als boord- vliegtuig kon worden ingezet. In die periode maakte HMS Ark Royal grote naam, zo zelfs dat men in Duitsland dacht haar tot zinken te hebben gebracht. Een onderschei ding werd zelfs daarvoor toegekend. Doch het schip doemde toch weer op en had succes met Swordfishes in de Noorse campagne, in de jacht op de Bismarck in 1941 en in de Middellandse zee bij het escorteren van convooien naar en van Malta. Ze kreeg buiten Gibraltar torpedo's van de U-81 en ging (onnodig) verloren doordat de scheepsbeveiliging faalde. In de VS, dat pas op 7 december 1941 in de oorlog kwam, werden grote hoeveelheden vlieg tuigen aangekocht, zoals in het e.g. artikel werd weergegeven, in totaal 1066 Grumman Wildcats. 1055 Hellcats. 1977+ Chance Vouglit Corsairs. Toen de VS aan de strijd ging deelnemen kreeg de USNavy eerste priori teit, hoewel velen uit de FAA het liefst op Amerikaanse vliegtuigen wilden vliegen. Als voornaamste boordjager was de Fairey Fulmar in dienst, zoals eerder aangegeven. Vervanging kwam daarvan van Amerikaanse zijde met de Wildcat, gevolgd door de Hellcat en Corsair. Van Britse zijde wist de Admiralty gedaan te krijgen dat Hurricanes en later Spitfires gebaseerd op RAF eisen, gemodifi ceerd werden tot Sea Hurricanes en Seafires. Daarbij werd een dekhaak aangebracht en de romp en onderstel versterkt. Zover mogelijk werden vleugels opvouwbaar gemaakt. In de lucht werd daardoor over goede jagers beschikt. De Sea Hurricane was een goede deklander met zijn wijde onderstel. De Seafire was door zijn lange neus niet erg gemakkelijk aan dek te krij gen, en vroeg om bekwame vliegers, doch ook dan gaf het fragiele, nauwe onderstel teveel crashes. Hun geringer actieradius werd op de koop toe genomen, vergeleken met Amerikaanse jagers, ook als extra tanks werden

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 2000 | | pagina 12