"PSP" - PIERCED STEEL PLANKING Deze gemakkelijk oprolbare matten waren - naast de Jeep en de Dakota - één der belangrijk ste logistieke middelen die de geallieerde strijd krachten uiteindelijk de overwinning in de Tweede Wereldoorlog hebben bezorgd. Merkwaardig genoeg is deze voor de oorlogvoe ring zo betekenisvolle vinding in geen enkel luchtvaartmuseum te bewonderen! Verhoogde eisen aan militaire vliegbases Begin jaren dertig dateerden vrijwel alle toen in gebruik zijnde militaire vliegbases nog uit de Eerste Wereldoorlog. Aangepast aan de toen vereiste operaties was hun ligging indertijd met zorg gekozen. De aanwezige faciliteiten waren geheel afgestemd op de toenmalige behoeften en waren in de daaropvolgende vredesjaren soms op geïmproviseerde wijze verbeterd en uitgebreid. Opvallend en onveranderd in die jaren was de onberispelijk onderhouden gras mat als start- en landingsterrein voor de vlieg tuigen. Aangezien na de Great War het maxi mum vlieggewicht van militaire vliegtuigen doorgaans de 1000 kg niet overschreed, kon lange tijd worden volstaan met grasterreinen, mits deze uitstekend gedraineerd waren. Daartoe werden speciale variëteiten gras inge zaaid met wortelsystemen die snel en gemakke lijk regen- en oppervlaktewater konden opne men. Rond 1935 ontstond behoefte aan betonbaan- stelsels en versterkte parkeerplaatsen toen de eerste moderne geheel metalen vliegtuigen met voor die tijd hoge performance hun intrede deden. Vanwege de grotere startlengten van deze toestellen moesten vele bestaande graster reinen een soms aanzienlijke uitbreiding onder gaan. De grasmat was overigens al eerder in dis krediet geraakt vanwege de toepassing van wielremmen op vliegtuigen, die bij functioneren de graslaag behoorlijk konden beschadigen. Naarmate eind jaren dertig de oorlogsdreiging toenam, werd de behoefte aan verzwaarde start en landingsbanen steeds groter. In verband met de toen explosief groeiende expansie van het militaire luchtwapen had nu ook de aanleg van nieuwe vliegterreinen grote prioriteit gekregen. In korte tijd moesten rond bestaande vliegkam pen satellietbases worden aangelegd teneinde daar o.m. de letterlijk uit de grond gestampte militaire luchtvaartopleidingen op adequate wijze onder te kunnen brengen. Geïmproviseerde baaiiversterkiiigen Bij de aanleg van de vele nieuwe vliegterreinen speelden geld en vooral tijd uiteraard een belangrijke rol. Zowel in Engeland als in Frankrijk werd om die reden druk geëxperi menteerd met de toepassing van roosterplaten op terreinen, die na egalisatie verder snel tot een min of meer provisorisch ingerichte basis moesten worden ingericht. De Britten gebruik ten aanvankelijk voor dit doel een verzwaard type kippengaas, dat in grote rollen op de gewenste lokatie werd afgeleverd. Vanwege het zware gewicht en vooral door de onhandig grote afmetingen stuitte verscheping en verder trans port naar de nieuw aan te leggen RAF-vliegba- ses in Noord-Frank rijk op praktisch onoverko melijke bezwaren. Eenmaal gelegd bleek de aldus verkregen baanversterking onvoldoende om de toen in gebruik zijnde Blenheim bom menwerpers met hun vlieggewicht van 5700 kg te dragen. Bovendien bleek reparatie na beschadiging een uiterst moeizaam en vooral tijdrovend karwei te zijn. De Fransen dachten omstreeks 1938/1939 een betere oplossing voor dit probleem te hebben gevonden door stalen visgraatroosters voor dit doel te gebruiken. Dergelijke roosterplaten werden - net als thans nog steeds het geval is - veelvuldig in de vloer secties van industriële bordessen en loopbrug gen toegepast. Hoewel zij handiger te hanteren waren dan de kippengaasrollen van de Britten, 20

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 2000 | | pagina 20