Universeel gebruik In de praktijk werden de PSP-strips verspron gen t.o.v. elkaar (zoals gebruikelijk bij een gemetseld muuroppervlak) op de geëgaliseerde bodem neergelegd. De stripgaten boden daarbij een uitstekend houvast op het vaak nog rulle grondterrein. Bij regenval leverden zij een pro bleemloze snelle afvoer van het hemelwater en bevorderden daarna het snel opdrogen van de ondergrond. Na de baanaanleg konden zachte bodemplekken alsnog via deze gaten met los zand worden opgevuld. In geval van reparatie van één of meer matelementen konden die op eenvoudige wijze van de onbeschadigde strip- delen worden losgekoppeld door de koppelings zijden zo'n 5 cm van elkaar te verschuiven. Op zachte bodem uitgelegd bleef PSP zelfs tijdens langdurige regens en bij intensief gebruik per fect liggen. In het hete klimaat van Noord- Afrika en in de Pacific werden stuifzand en opwaaiend stof veroorzaakt door startende vliegtuigen doelmatig bestreden door de gehele baanlengte vooraf met een tankauto te besproei en. Hierdoor bleven niet alleen de kwetsbare vliegtuigmotoren grotendeels voor binnendrin gend zand beschermd, maar ondervonden bovendien de vliegoperaties nagenoeg geen ver traging. De vliegtuigen konden nu achter elkaar starten en afvliegen in plaats van te moeten wachten tot de stofwolken van de voorgaande vliegtuigen waren verdwenen. PSP-matten wer den door de geallieerde strijdkrachten in grote aantallen op alle oorlogsfronten toegepast. Niet alleen voor de aanleg van air strips bleek het een ideaal gebruiksmateriaal. ook voor provis orisch in te richten kaden of op landingsterrei nen op invasiestranden werd het met succes toegepast. Ook in Nederland deed het in de periode 1944 - 1945 op glorieuze wijze zijn intrede bij de aanleg van de talrijke Auster- strips, die overal verspreid voor communica tiedoeleinden in het van transport verstoken gebied ten noorden van de rivieren verschenen. Grote vliegbases als Woensdrecht, Gilze-Rijen en later ook Valkenburg werden volop van PSP- matten voorzien, die nog jaren na de bevrijding goede diensten hebben bewezen. PSP werd zodoende overal ter wereld in het voetspoor van de geallieerde opmars een hoopvol teken van de komende bevrijding van het Nazi- en Japanse juk. Als zodanig was het een onmisbaar logis tiek materiaal en heeft het een doorslaggevende rol in de Tweede Wereldoorlog gespeeld. Helaas heeft deze vinding nadien niet de erkenning gekregen die het eigenlijk volop verdiende! Nico Geldhof 23

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 2000 | | pagina 23