NIEUWE PUBLICATIES J.W. de Wijn, Ontsnapping uit Kudelstaart - Het marinesteunpunt Westeinderplas tijdens de roerige meidagen van 1940 (27 paginas, 29 foto's, 4 kaartjes). Prijs: 18,50 incl. porto, te bestel len door overmaking op RABO-rekening 30.01.13.463 t.n.v. Stichting Oud Aalsmeer te Aalsmeer onder vermelding van "Ontsnapping". Als eerste publicatie in de Aalsmeerse Historische Reeks schreef Jan Willem de Wijn een bijzon der aardige historie omtrent het wel en wee rond het in augustus 1939 ingerichte geheime MLD- steunpunt Westeinderplas. Tezamen met het Alkmaardermeer en het Brasemermeer diende de Westeinder als dislokatieplaats voor groepen marinevliegtuigen in geval van mobilisatie en oorlog. De anders zo vredige plas werd tijdens de mobilisatie van 1939/1940 de tijdelijke basis voor twee groepen Fokker C.VIllw watervliegtuigen van de MLD. De bemanningen en de zes man sterke grondploeg werden daarna geruime tijd ingekwartierd bij diverse Kudelstaartse families. Tijdens de strenge winter van 1939/1940 moesten alle toestellen wegens ijsgang op de plas weer terugke ren naar het marinevliegkamp De Mok, hun eigenlijke basis. Pas begin april daarop kwam één groep C.VIIIw's weer terug op deze geheime basis, spoedig daarna gevolgd door een groep gloed nieuwe Fokker T.VIIIw torpedobommenwerpers op drijvers. Vanaf 8 mei 1940 begon de spanning ook in Kudelstaart duidelijk toe te nemen. De oorlogsdreiging ontlaadde zich ten slotte - zoals maar al te zeer bekend is - twee dagen later. De groepen bereidden zich in alle vroegte voor op de uit voering van hun eerste oorlogsopdracht: het bombarderen van het door de Wehrmacht bezette vlieg- park Valkenburg. De aanval vond echter geen doorgang en de daarop volgende dagen brachten voor de groepsbemanningen veel inspanningen met het herhaaldelijk in- en uitladen van bommen en de gewapende inzet tegen vermeende collaboratie in de omgeving. Acties bleven vooralsnog uit! De Wijn heeft deze roerige meidagen van uur tot uur in een chronologisch verslag vastgelegd. Daarbij worden niet alleen de militaire gebeurtenissen beschreven, maar zijn ook de reacties van de lokale bevolking in al die roerige dagen zorgvuldig opgetekend. Het oorlogsdagboek van de toen malige marinecommandant als ook vele interviews met "mensen van toen" dienden tezamen met grondig archiefonderzoek als basis voor dit boekje. Al met al heeft de schrijver een kleurig beeld geschetst hoe de Kudelstaartse bewoners deze plotselinge komst van al die marinemensen hebben opgenomen en verwerkt. Door genoemde aanpak heeft De Wijn een vrijwel volledige reconstructie van de oorlogsgebeurtenissen op de plas kunnen optekenen. Nadat op 13 mei de eerste en enige verkenningsvlucht was uitgevoerd, kwam de daaropvolgende dag opdracht met de vliegtuigen naar het buitenland uit te wijken, vijf T.VIIIw's en twee C.VIIIw's slaagden erin op te stijgen; één C.VIllw verongelukte en werd daarna door de achtergebleven steunpuntbemanning in brand geschoten. In totaal ontsnapten 28 MLD'ers met hun watervliegtuigen aan de Duitsers. Zij arri veerden ten slotte in Engeland en vormden de harde kern van het kort daarop in dienst gestelde No. 320 Squadron van RAF Coastal Command. 29

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 2000 | | pagina 29