vliegende DC-2 ter wereld: de Uiver. In deze nieuwe semi-permanente expositie, waarin de histo rische tweemotorige Douglas DC-2 "Uiver" centraal staat en die twee tot drie zomers lang in Lelystad te zien zal zijn. is de geschiedenis van de "Uiver" te zien. Het verhaal begint bij de London-Melbourne race in 1934, en loopt via de Uiver Memorial Flight in 1984 tot aan de Uiver Back Home Tour in 1999. waar de "Uiver" met behulp van 16.000 particulieren, het bedrijfsleven, de overheid en diverse fondsen door de Aviodome kon worden aangekocht en zo voor Nederland kon worden behouden. In 1934 was heel Nederland in rep en roer: de Nederlandse Uiver van de KLM deed mee aan de London-Melbourne race. Het ging zo goed met de Uiver tijdens deze wedstrijd, dat steeds mensen zich verzamelden voor het kantoor van de KLM. terwijl de laatste berichten per telegraaf van de andere kant van de wereld binnenstroomden. Iedereen wilde het laatste nieuws weten van de Uiver. Bij wijze van hoge uitzondering bleven de radiozenders van Huizen en Hilversum de hele nacht in de lucht. Toen het vliegtuig uiteindelijk in Australië over de finish kwam was het dan ook groot feest in Nederland; alle grote kranten kopten met dit nieuws en duizenden mensen vierden feest bij het KLM-kantoor. Er werden fietsvlaggetjes van de Uiver, puzzels en Ui ver-beschuitbussen gemaakt. Scholieren konden voor enkele centen een koperen herinneringsplaquette kopen en overal langs de vliegroute naar huis werd de bemanning enthousiast ontvangen. Maar in de 'Uiverdome' is ook te zien hoe het de andere deelnemers aan de race verging. Natuurlijk krijgt de Nederlandse Pander Postjager, die in Allahabad verongelukte, aandacht, maar ook de avonturen van de andere deelnemers worden gevolgd. De Australiërs Parer en Hemsworth bijvoor beeld, die achtereenvolgens in een cel in Napels, in Pisa en in Brindisi terechtkwamen, voordat ze pas vier maande later (lang na het einde van de race en de feestelijkheden rond het eeuwfeest van de stad Melbourne) bij Melbourne landden. In 1984 werd ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de Londen-Melbourne Race de vlucht nog een keer overgedaan tijdens de Uiver Memorial flight! En in 1999 vestigde de Uiver wederom een record: nog nooit was een 65 jaar oud passagiersvliegtuig op eigen kracht de Atlantische Oceaan overgestoken. In de Uiverdome, die is gevestigd in de grote rode (TTA) hangar; aan de Arendweg op Vliegveld Lelystad, is deze geschiedenis van begin tot eind te bezichtigen, uitgebeeld op doeken van 2 bij 3 meter. Maar ook zijn er vele historische foto's en objecten, die een rol in het leven van dit histori sche KLM-vliegtuig gespeeld hebben, te zien. De Uiverdome is vanaf 29 juni t/m 3 september 2000 dagelijks geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur en van 4 september t/m 31 oktober 2000 van woens dag t/m zondag van 10.00 uur tot 17.00 uur (behalve tijdens de schoolvakanties: dan is de Uiverdome dagelijks geopend). 34

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 2000 | | pagina 34