F-16's boven Kosovo Het kon niet uitblijven. Onder de titel 'F-16's boven Kosovo' exposeert het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg de jongste geschiedenis van de Nederlandse luchtstrijdkrachten. Deze zomer is het ruim een jaar geleden dat de Joegoslavische president Milosevic het vredes plan voor Kosovo aanvaardde. Voorafgaande hieraan bombardeerden Nederlandse F-16 vliegers samen met andere NAVO luchtmachten Servische doelen in Kosovo en Servië. Alle inspannin gen 0111 via de onderhandelingstafel een politiek oplossing voor Kosovo te bereiken waren mis lukt. Voor het Militaire Luchtvaart Museum was dit de aanleiding een tentoonstelling over de mensen de middelen en de tactieken van de hedendaagse Nederlandse militaire luchtvaart tij dens de Kosovocrisis te maken. De expositie is opgebouwd rondom een originele Nederlandse F- 16, die in het museum een permanente plaats heeft gekregen. Eén van de laatste luchtaanvallen waar Nederlandse F-16s bij betroken waren vond plaats op 7 juni 1999 op een vliegveld ten westen van Belgrado. Nederlandse F-16 vliegers schakelden bij deze aanval op de grond drie geavanceerde Mig-29 jachtvliegtuigen met de Navo codenaam Fulcrum uit. De originele beelden van deze aanvallen zijn in de tentoonstelling opgenomen. Met gebruik van moderne DVD presentatiesystemen kan de bezoeker zelf deze beelden oproepen. Het museum geeft niet alleen aandacht aan de successen van de Nederlandse luchtmacht, maar geeft ook een beeld van de kritiek op de NAVO luchtaanvallenen, die het afgelopen jaar in ver schillende publicaties verscheen. Het museum heeft veel origineel materiaal uit de Kosovo crisis verzameld. Zo zijn de verschillende wapensystemen, waaronder een moderne lasergeleide bom. de geleidingsystemen van lucht-luchtraketten en een originele fotogondel te zien. Oorspronkelijke foto's van doelen voor en na de luchtaanvallen maken deel uit van de expositie. Museum wil DC-3 Dakota in collectie houden Dat was schrikken bij de medewerkers en vrijwilligers in het museum toen de Telegraaf van 13 juli j.l. in het museum arriveerde. Wellicht schrok u als vriend van het museum ook. "De KLHV (Klu Historische Vlucht - red.) buigt zich binnenkort over de restauratie van de DC-3 Dakota. Het vliegtuig is ooit ingezet bij de slag om Arnhem. Het staat nu aan de grond in het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg. De KLHV streeft ernaar het weer vliegend te krijgenmaar is niet van plan er commerciële vluchten mee uit te voerenzoals de Dutch Dakota Association. Wel wordt op verzoek tegen kostprijs gevlogen voor leden en donateursZo tekende de verslaggever op uit de mond van de voorzitter van de KLHV de heer Schut. De stelligheid waarmee dit bericht in de media is gebracht, deed vermoeden dat het voornemen niet uit de lucht was gegrepen. Ook andere kranten hadden het bericht dat van een ANP-verslag- gever afkomstig bleek te zijn overgenomen. Toch is er sprake van een ernstige vergissing van de ANP journalist, was desgevraagd de reactie van de geïnterviewde KLHV voorzitter, de heer Schut. "Het betreft hier de DC-3 van het museum Bevrijdende Vleugels en niet de DC-3 van het MLM", zo verzekerde hij de MLM directie. Toch is het goed te weten dat de taak van een museum is de unieke objecten - in ons geval uit de militaire luchtvaarthistorie - voor de verre toekomst te behouden. Slechts waar het museum dub- belexemplaren heeft in haar collectie, is het museum bereid deze - zoals o.a. de Harvards - in bruikleen gegeven en is het museum bereid unieke onderdelen en exemplaren ter beschikking te stellen als voorbeeld voor replicabouw. Maar het kan niet zo zijn dat unieke zeldzame objecten 5

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 2000 | | pagina 5