BERGING VAN UNIEKE FOKKER-VLIEGTUIGEN Onlangs heeft een onderzoek plaatsgevonden naar de mogelijkheden om twee histori sche Fokker-watervliegtuigen te hergen in Indonesië. Het gaat hier om een Fokker T.IVa en een Fokker C.XIw, die de Koninklijke Marine voor de oorlog in dienst had in de Indische archipel. Eén van de steunpunten van de Marineluchtvaartdienst was Lengkong aan de kali (rivier) Brantas hij Modjokerto op Oost Java, een uitwijkhasis van het vliegkamp Morokremhangan hij Soerahaja. Om na de invasie van Java door de Japanners te voorkomen dat de toestellen in vijandelijke handen zouden vallen hesloot het marinepersoneel in maart 1942 de op Lengkong aanwezige toestellen af te laten zinken. Het ging hierbij om acht T.IVa- en vijf C.XIw-drijvervliegtuigen. Dit feit heeft de aandacht getrokken van luitenant ter zee der eerste klasse Jos Rozenburg en hij heeft in 1998 in samcmwerking met de Indonesische marine een vooronderzoek ver richt in het gebied. De kali Brantas was in maart 1942 meer dan 15 nieter diep, maar in de afgelopen 58 jaar is de rivier sterk verzand, waardoor de vliegtuigen aan het oog zijn onttrokken. De verwachting is dat ze in goede staat verkeren, omdat ze in zoet water ligg<*n. Het marinepersoneel heeft destijds alleen de drijvers van de vliegtuigen lek gestoken en de propellers krom geslagen. Volgens omwonenden zijn hij de houw van een dam in 1973 en van een brug in 1981 twee T.IVa's geborgen die in een uitsteken de staat verkeerden. Helaas zijn deze toestellen toen verschroot. De overige zes T.IVa's en vijf C.Xlw's zijn echter nooit geborgen. De Fokker C.XIw, W-8 wordt in de indische wateren aan boord gehaald. 8

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 2000 | | pagina 8