Yamamoto dat het lamleggen van de Ameri kaanse vloot en de in de VS nog steeds heers ende isolationistische stemming Washington weer aan de onderhandelingstafel zou brengen. Vandaar Pearl Harbor en daarna Midway en met alle daarop volgende gevechten. Japan had zich echter zwaar misrekend. En dat bleek eigenlijk al na de Slag bij Midway, toen een groot aantal bekwame boordvliegers sneuvelden en hun opvolgers niet meer dezelfde kwaliteit hadden. De Japanse opleidingscapaciteit schoot toen al zeer tekort. Dat toch verbeten tegenstand werd geboden, moet gezocht worden in de Japanse cultuur en mentaliteit. En die komt het best tot uiting door de inzet van kamikazes met meren deel onervaren vliegers. De vraag blijft of Japan ooit aan een oorlog zou zijn begonnen, als de defensie van de geallieer den, en zeker die van Ned. Indië meer afschrik king had gegeven. Ons beoogde slagkruiserplan was te laat. was zondermeer te mager geweest en was tot ondergang gedoemd! Het slagschip had al afgedaan als kern van de vloot. De macht van een vuist in de lucht werd immers te laat erkend! Die hebben de Japanners toen getoond, en later ook de Amerikanen in de Pacific, in het bijzonder met hun boordvliegtuigen. De bovengenoemde opsomming van vliegkamp schepen toont ook hun kwetsbaarheid, te weeg gebracht niet alleen door Amerikaanse boord vliegtuigen, maar ook door onderzeeboten. vdkop juni 2000 16 Bronnen: Japanese Aircraft of the Pacific war, Fancillon, Putnam. Londen, 1970; Japanese aircraft of WWII, Collier, New York, 1979; Wings of the Navy, E.M. Brown, Jane's. Londen, 1980; Fighters and Bombers of WWII. Munson, Peerage books, Londen. 1969; The Pacific war. Costello, Collins, Londen. 1981; Pacific Campaign. Van der Vat. Hodder Stoughton. 1991; Japanese Aircraft. Stroud. Harborough Publishing. Leicester, 1945; Jane's Encyclopedia of aviation, Taylor, Crescent books, New Jersey, 1989; AircraftcarriersChesnau, Arms and Armour Press, Londen, 1984; Aircraft Carriers, Polmar en Brown. Mc Donald, Londen, 1969: gesprekken met vliegers van toen.

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 2000 | | pagina 16