Laatste detachement terug uit Kosovo Op 7 juli 2000 zijn de laatste Nederlandse militairen teruggekeerd uit Kosovo. Het betrof een deta chement van 80 militairen van de genie. Onder tie terugkerenden bevond zich de commandant van liet genie-hulpbataljon, luitenant-kolonel Ooms. Na zich in Kosovo verdienstelijk te hebben gemaakt, was deze BÖ105 tijdens de Open Dagen te zien op Volkel. (foto: Pol de Soeten) Eerder keerde een detachement van de Tactische Helikopter Groep van het 299 Squadron met vier Bölkow BölOS helikopters terug op de luchtmachtbasis Gilze Rijen. Hiermede is een einde gekomen aan de Nederlandse bijdrage van de KFOR in Kosovo. Vanaf de zomer richt het Ministerie van Defensie zich volledig op de VN vredesmacht SFOR in Bosnië. De Nederlandse bijdrage wordt dan uitgebreid tot 1200 militairen in 2001. Meeting National de F Air op Saint Dizier AB Onder een strak blauwe hemel, een stralende zon en een temperatuur die tropische waarde bereikte, trokken ruim 25.000 belangstellenden naar de militaire luchtmachtbasis Saint Dizier in Frankrijk. Op de static-line stond een aantal civiele vliegtuigen, aangevuld met een tiental fighters waaronder een Italiaanse Tornado F.3, die van de Britse Luchtmacht wordt geleased en gebruikt wordt als luchtverdedigings-jager. Rondom de hangars waren diverse Jaguars opgesteld, al dan niet voorzien van bewapening. Een uitschieter was de in speciaal kleurenschema gespoten "wild cal" Jaguar van EC3/7 Eskader, een en ander vanwege het 25-jarig bestaan van het squadron. Eveneens was er een Mirage F1C in speciale beschildering aanwezig. Deze Mirage is normaal inge deeld bij het Eskader de Chasse 3/33 'Lorraine* dat is gebaseerd op Reims. Op de linkerzijde ston den de getallen 1940-2000. hetgeen te maken had met het 60-jarig bestaan van de eenheid. Rechts stond de naam "Lorraine". Heel spectaculair was het voorvliegen van de Mirage 2000C. die afkomstig was van de vliegbasis Orange. In de tweede helft van de middag werd een massa-start uitgevoerd door twaalf Jaguars, die later in groepjes van vier een schijnaanval op de basis uitvoerden. De Airshow werd traditioneel afgesloten met 'La Patrouille de France". 18

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 2000 | | pagina 18