Soesterberg start met avondvliegen Op maandagavond 14 augustus 2000 is het 300 squadron, dat met 17 Cougar-transportheli's is uit gerust. met avondvliegen begonnen. Het avondvliegen houdt verband met de toekomstige uitzen ding van vijf Cougars naar de Balkan. Het is de eerste keer dat de Cougars worden uitgezonden. Het detachement van Soesterberg gaat in januari 2001 het Engelse heli-detachement in Bosnië aflossen. Het 298-squadron, dat is uitgerust met de Chinooks, is al eerder uitgezonden geweest. Gedurende het conflict met Servië opereerden de Chinooks onder leiding van majoor Hardebol in Macedonië, Albanië en Kosovo. De oefeningen van het vliegen bij duisternis zullen zoveel mogelijk bij of in de omgeving van de vliegbasis Deelen worden uitgevoerd, dit om de geluidsklachten tot het minimum te beperken. De grondtroepen van de luchtmobiele brigade moeten zich bekwamen in de nachtelijke operaties met de Cougars. Helikopters bieden hulp bij bosbranden De helikopters van de vliegbasis Soesterberg kunnen vanaf maandag 14 augustus 2000 worden ingezet bij het bestrijden van grote bosbranden. De Chinook kan met een speciale watercontainer, die aan een kabel onder de romp is bevestigd, in een keer 10.000 liter water op de brandhaard wer pen. Het gaat voor als nog om een proef van één jaar. Als in hete en droge zomers middelgrote bosbranden op b.v. de Veluwe woeden, kunnen de heli kopters vlug grote hoeveelheden bluswater naar de brand invliegen. Bovendien kan een helikopter de brandhaard beter bereiken dan een brandweerauto, die boven dien maar 1.500 liter water ter beschikking heeft. De luchtmacht heeft voorlopig vier bluscontainers ter beschikking, twee voor de Chinook en twee voor de Cougar. Vliegshow op Volkel Ondanks het wisselvallige weer een groot succes: bijna 200.000 bezoekers. De Vliegbasis Volkel hield vrijdag 1 en zaterdag 2 september j.l. zijn eerder uitgestelde Open Dagen. De traditionele Open Dagen worden normaal in het eerste weekend van juli gehouden, maar vanwege het EK voet bal besloot de legerleiding tot twee maanden uitstel. Af en toe regende het. maar koud was het niet. Een file deed vermoeden dat de regen de mensen niet had weerhouden om een kijkje in de keuken van de Luchtmacht te nemen. Er werd een gevarieerd programma geboden. De bezoekers konden genieten van het voorvliegen van de Franse Rafale, de Zweedse Gripen en de Brits-Duits-Italiaans- Spaanse Eurofighter Typhoon'. De Amerikaanse Joint Strike Fighter, ook een van de kandidaten voor de opvolging van de F-16 tussen 2010 en 2015, was in model op ware grootte aanwezig. De Joint Strike Fighter is niet op tijd gereed. Op z'n vroegst rolt de Fighter in 2015 van de band. Lockheed en concurrent Boeing zijn echter wel in de race om de JSF te bouwen. Begin 2001 zal de Amerikaanse overheid beslissen wie van de twee de miljardenorder van plm. 3000 toestellen in de wacht zal slepen. Een belangrijk item binnen de luchtmacht tijdens deze kOpen Dagen* was wer ving van nieuw personeel. De Luchtmacht heeft in 2001 1500 nieuwe banen te vergeven. In de wer vingstent van de afdeling Personeelsvoorziening KLu hebben zich volgens generaal-majoor Carel Hilderink, directeur Personeel KLu, 450 serieuze kandidaten gemeld. Aan de 450 ingevulde solli- 19

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 2000 | | pagina 19