Ida L. Veldhuyzen van Zanten: luchtvaart met een vleugje charme In oktober 2000 overleed op 89-jarige leeftijd Ida Laura Veldhuyzen van Zanten.1 Van Zanten, sinds jaar en tlag donateur van de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaartmuseum, werkte voor de Tweede Wereldoorlog korte tijd als stewardess hij de KLM maar vluchtte na de Duitse bezetting naar Groot-Briltaiuiië. Samen met de Nederlands-Amerikaanse Louise Schuurman maakte zij tijdens de oorlogsjaren deel uil van de Air Transport Auxiliary (ATA). Ook na de Tweede Wereldoorlog bleef ze actief biimen de luchtvaart. Een portret van een markante vrouwelijke vlieger. Drs. P.E. van Loo Sectie Luchtmachthistorie* 'Roots' in de Bollenstreek In het jaar 1862 vestigde zich een jonge landbouwer, Gerrit Veldhuyzen van Zanten, in Hillegom. Hoewel hij aan vankelijk aardappelen ver bouwde, ging hij zich spoedig ook op de teelt van bloembol len toeleggen. Al snel werd dit de belangrijkste inkom stenbron van Veldhuyzen van Zanten. In 1900 trok hij zich terug, en werd het bedrijf voortgezet door zijn zoons Jan en Gerrit jr. Laatstgenoemde was de vader van de hoofdpersoon in dit artikel. Beide bollen- kwekers zetten de werkzaamheden vastberaden voort, waarbij vooral de handel met het buiten land energiek werd aangepakt. In 1901 verwierf het bedrijf zelfs een koninklijk predikaat. Voortaan ging Van Zanlen's tuinbouwbedrijf als 'Koninklijke !\ederlandsche Bloembollen- kweekerij Exporthandel, Gebroeders van Zanten door het leven. Het bedrijf is onder de naam 'Koninklijke Van Zanten B.V.' nog steeds te Hillegom gevestigd. Op 22 juni 1911 - een kleine drie jaar nadat de eerste vrouw, de Franse madame T. Peltier, het luchtruim koos - zag Ida als enige vrouwelijke telg het levenslicht binnen de protestantse bollenkwekers- familie, die daarmee negen personen telde. In 1922, Ida Veldhuyzen van Zanten was toen elf jaar oud, overleed haar vader. Idas moeder, die aan het eind van de jaren '20 stierf, zette het familiebedrijl nog enige tijd voort met Jan van Zanten. In 1926 werd besloten het bedrijf om te zetten in een Naamloze Vennootschap (N.V.). waarna zij zich terugtrok.2 Ida Veldhuyzen van Zanten bracht haar jeugd deels door in het dorp in de bollenstreek en deels op een kostschool in Zetten. Ze was ten ger van bouw en Lrad nooit erg op de voorgrond: 'spreekt heel zacht en heel weinig. En zeker nooit over zichzelf. In gezelschap is ze zelfs bijkans verlegen' schreef luchtvaartjournalist Henri Hegener in 1947. In het weekblad Elsevier werden deze woorden door een neef Hij de totstandkoming van dit artikel ontving de auteur waardevolle aanvullingen, verbeteringen en suggesties van de hierna volgende personen: G. Casius. ing. N. Geldhof, dr. J.A.M.M. Janssen, kolonel h.d. A.P. de Jong, Commandeur vlieger b.d. H.J.E. van der Kop, J. Smink, J.H. Veldhuyzen van Zanten, R. Vis en drs. R. de Winter. 10

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 2001 | | pagina 10