14 Weggekomen over l.aiid en werkzaam in Londen De ondergedoken Van Zanten onderhield in de daaropvolgende weken contact met W.L. Kalkhoven, een inspecteur van de verkeerspoli tie die vele jaren in Nederlands-Indië had gewoond, maar in maart 1940 uit de Oost naar Nederland was teruggekeerd. Kalkhoven was ook betrokken geweest bij het drama in Ockenburg. Op 8 januari 1942 vertrokken Van Zanten en Kalkhoven over land in de richting van geallieerd gebied. Zij reisden in het gezel schap van de eerdergenoemde Jan Wieringa, een adjudant-onderofficier van de Pantser brigade en een niet nader geïdentificeerde per soon met de naam Faber, die eveneens vanuil Ockenburg over zee naar Engeland had willen vluchten. De reis over land bracht het viertal in Nancy. Van daaruit bereikten zij met een gids via smalle bergpaadjes in de besneeuwde Jura hel neutrale Zwitserland. Veldhuyzen van Zanten vertrok vervolgens, 'voorzien van de noodige visa. een doorreisvisum voor Spanje en een ticket voor Curasao', via Frankrijk naar Spanje. Nadat ze in Madrid was aangekomen, wilde de Nederlandse consul-generaal in Madrid, de heer Th. de Bruyn Tengbergen, niet tegemoet komen aan haar wensen. Van Zanten wilde perse naar Groot-Brittannië, maar de Nederlandse diplomaat vond het beter dat zij, volgens afspraak, aan boord van de 'Cabo de Ilornos' zou gaan voor de reis naar de West. Daar was ze echter niet van gediend waarna ze zich zelfs korte tijd voor de Nederlandse consul onbereikbaar hield. 'Ik ben toen zelf aan het werk gegaan" aldus Van Zanten in het ondervra gingsrapport dat na aankomst in Londen werd opgesteld, 'en mede met hulp van de KLM in Lissabon kreeg ik een Portugeesch visum en een uitreisvisum voor Engeland.' Eén van de gezagvoerders van de KLM. Koene Dirk Parmentier. speelde een rol bij de verwerving van de juiste papieren. Per trein reisde ze ver volgens op eigen gelegenheid naar Portugal waar ze zich in Lissabon bij de KLM meldde. Een DC-3 met 'op de bok' gezagvoerder Q. Tepas vloog haar op 13 augustus 1942 naar Bristol waarmee ze uiteindelijk dan toch, na vier pogingen, haar doel bereikte: in Engeland geraken. In oktober 1942 werd Van Zanten voor haar Engel and vaart met het Kruis van Verdien ste gedecoreerd. Er volgde een verblijf in de Royal Victorian Patriotic School (RVPS) waar haai' anteceden ten werden gecontroleerd. Aansluitend volgde een verhoor door de Nederlandse autoriteiten in Londen. Ook hierbij kwam Van Zanlen's onver zettelijkheid naar voren. Haar Nederlandse ondervrager, luitenant ter zee der tweede klasse KMR A. Wolters, schreef in zijn finale oordeel over haar: 'Mejuffrouw Veldhuyzen van Zanten is een bescheiden meisje, dat echter zeer zeker weet wat zij wil.'17 Na haar vrijlating werd Veldhuyzen van Zanten goed opgevangen. 'Men deed er alles aan om hel de Engelandvaarders zo prettig mogelijk te maken', zo verklaarde zij in 1980.18 Dat leidde er in eersle instantie echter niet toe dat zij haar doel bereikte. Ida van Zanten solliciteerde op diverse functies. Ze probeerde onder meer in hel Women's Army Corps (WAC) van het Britse leger en in het Women's Royal Naval Service (WRNS) van de Royal Navy terecht te komen. Ook deed ze een poging als houthakster in Schotland aan de slag te gaan. Overal kreeg ze echter 'nee' op het rekest. Daarop werd ze tewerkgesteld bij het Bureau Inlichtingen (BI) van het ministerie van Oorlog dat was gevestigd in Lpperfeilde House op 71 Park Street. Toen Ida Veldhuyzen van Zanten hier werkzaam was, telde de afdeling - die onder leiding stond van majoor 14.G. Broekman (en later majoor dr. J.M. Somer) - twaalf medewerkers. Ida hield zich onder meer bezig met het verzamelen van gege vens over NSB'ers en andere Nazi-sympathisan ten. De Air Transport Auxiliary Ida's grootste wens was evenwel ingedeeld te wor den bij de Air Transport Auxiliary (ATA). De ATA werd in september 19.39 door commodore

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 2001 | | pagina 14