dek in de buurt van de landingssnelheid van het vliegtuig lag. Dunning vloog eerst naast het schip en manoeuvreerde zijn vliegtuig vervol gens boven het voordek, om het met gas afne men voorzichtig te landen. Een dekploeg moest het, met aan de ondervleu gel aangebrachte lussen, in bedwang houden. De Sopwith had geen remmen. Het starten van dat dek was geen enkel probleem. Doch op 7 augustus 1917 maakte Dunning bij een landing een fout. Hij ging overboord en verdronk. Gevolg was dat de Furious op het achterdek een vliegdek kreeg dat tot de midscheeps reikte, terwijl er aan beide boorden een verbinding werd gemaakt tussen dat dek en het voordek. Daardoor konden vliegtuigen langs de schoor- steenopbouw van achter naai- voren of omge keerd worden verplaatst. Landen op het achter dek bleek echter een hele gevaarlijke zaak, daar de warme schoorsteengassen veel turbu lentie veroorzaakten, zodat sommige vliegers prefereerden van het voordek te starten en na de vlucht het toestel, goedkoop als hel toen was, naast het schip te landen, om vervolgens te wor den opgepikt. Daarom werd de Furious weer verbouwd. In 1921 kwam ze in dienst met een vliegdek dat van het achterschip reikte tot een dertig meter van de boeg. Daaronder was vanaf de hangaar een startdek aangebracht, zodat vliegtuigen vanuit de hangaar konden starten, op het grote dek konden landen en daarna via een lift naar de hangaar konden worden gebracht. Dit systeem werd tot midden jaren dertig gehandhaafd, ook aan boord van de omgebouwde slagkruisers Courageous en Glorious. Daarnaast werd HMS Hermes als eer ste 'echte' vliegkampschip gebouwd, met aan stuurboord het eiland en voorzien van een door lopend vliegdek. Dat was ook het geval met HMS Eagle, van oorsprong een slagschip. Bij latere 'carriers' is steeds hel 'flushdeck' toege past. mogelijk door Amerikaanse successen. Dat er op alle Britse vliegkampschepen remka- bels kwamen en één ol meer vangnetten moet ook daaraan zijn te wijten. Het vouwen van vleugels zou het eerst in Engeland zijn uitge vonden. Bij carriers met doorlopend dek werd vanaf het achterste deel van het vliegdek gestart en de landing werd geheel aan het inzicht van de vlie ger overgelaten. Zodra geland, werd hel toestel op de lift gebracht en als die weer boven kwam kon de volgende landing plaatsvinden, een traag systeem, dat tot in de tweede helft van de jaren dertig werd volgehouden, totdat vliegtui gen na remmen ook een dekhaak kregen en er een dekpark met vangnet kwam Het reeds eer der in gebruik zijnde landingscircuit, dat op ca 700 voel begon met een nadering naar het schip van ca. 500 voel, werd gehandhaafd. Zoals gebruikelijk werd dan een z.g. constant descend naar het dek begonnen, waarbij het vliegtuig als het ware in de kabels werd gevlogen. In 1938/39 voerde de Royal Navy de functie van Deck Landing Control Officer (DLCO) in. Die moest niet alleen letten op het stampen van het schip, wat soms een landing bemoeilijkte, hij moest ook aan de vlieger tekens geven over de stand van zijn vliegtuig, en de hoogte en snel heid daarvan. Waren die tekens eerst optioneel, zij werden daarna verplicht toen vliegtuigen met een lange neus minder zicht boden en ongevallen zo konden worden vermeden. De tekens van een Britse DLCO verschilden met die van de Amerikaanse LSO. Als de DLCO zijn bats boven zich omhoog hield, wilde dat zeggen, flat de vlieger meer hoogte moest win nen. De Amerikaanse vlieger begreep dan van zijn LSO dat hij te hoog was en wat omlaag moest. Gevolg was dal toen de Britten samen met de Amerikanen gingen opereren er merk waardige situaties konden ontstaan wanneer men op eikaars schepen kwam landen, in 1949 ging de Fleet Air Ann ook over naar het Amerikaanse systeem, evenals andere marines met vliegkampschepen. Dat is zo gebleven tot dat het hoekdek, eerst in interim vorm dat van 5 tot 10 graden uit de langsscheepse as kan lig gen) en de landingsspiegel kwamen. Dal waren Britse uitvindingen, evenals de stoomkatapult, die de USNavy meteen overnam. Bij de landing op hel hoekdek moet het vlieg tuig zich bij de naderingsbocht op ca 500 voet bevinden. Wanneer hij de nadering doet, kan 26

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 2001 | | pagina 26