volledige beheersing van de door hem toegepaste technieken creëert een speelsheid met zo'n eigen karakter dal het beschouwen van zijn werk even aantrekkelijk is als het gadeslaan van de werke lijkheid. Toch is liet niet alleen de techniek die het werk zo'n grote aantrekkingskracht geeft. Ook de gedegen kennis van het onderwerp draagt daaraan bij. In zijn werken geelt de kunstenaar Serge Stone de mens en zijn handelingen een centrale plaats. De verbeelding van bet ontstaan van de vliegerij in Nederland krijgt bij Serge Stone onder meer reliëf in de vorm van een werk waarop de Spin van Anthony Fokker is te zien, maar ook in de vorm van een prachtige impressie van de vliegheide op Soesterberg in 1911, toen de groots opgezette Europese Rondvlucht de bakermat van de Nederlandse luchtvaart aandeed. Het roemruchte verle den van de Nederlandse vliegtuigbouwer Fokker komt in de expositie eveneens aan bod. De ontwikkeling van de luchtvaart weet de kunstenaar verder treffend in beeld te brengen door een reeks werken waarop vliegtuigen met hun vliegers, de technische dienst, een crewchief en onder steunende diensten zoals de brandweer, de verkeersleiding en de meteo te zien zijn. In de directe omgeving van enkele van deze werken worden de 'echte* objecten tentoongesteld waardoor de kun stenaar zich heeft laten inspireren, zoals: vliegeruitrusting, een batterij wagen, documenten en dag boeken. Voordat de expositie door de Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten, luitenant-generaal D.L. Berlijn, op 23 november werd geopend, gal majoor-vlieger Dennis Luyt van de Luchtmachtstaf een uiteen zetting van een missie zoals die vorig jaar vanal de Italiaanse basis Amendola in bet kader van de Operatie Allied Force werd uitgevoerd. Het recente verleden van de militaire luchtvaart vindt zijn neerslag in bet werk:F-16 in actie op de eerste avond van de Kosovo-oorlog in maart 1999 Deze gouache werd onlangs aangekocht door hel Militaire Luchtvaart Museum en werd als ope ningshandeling van de tentoonstelling door luitenant-generaal Berlijn onthuld. UNMEE-detachemeiit vertrokken De vliegbasis Soesterberg nam op woensdagavond 6 december voorlopig afscheid van 124 militai ren, in liet bijzijn van bun familieleden in het Officiers Casino in Soesterberg. Hel luchtmacht detachement gaat deel uitmaken van de UNMEE macht, die vanal midden decem ber toezicht houdt op het bestand tussen Ethiopië en Eritrea. De commandant van de vliegbasis Soesterberg, kolonel-vlieger C.J. Lorraine, hield een korte toe spraak. Aansluitend nam generaal-majoor Franklin Oliemans het woord namens de Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten. 'Wij zijn bij de luchtmacht inmiddels wel wat gewend en worden wel vaker uitgezonden, maar dit keer zijn het wel zes lange maanden. Dat is voor sommigen onder u wel even slikken'. De Generaal besloot zijn toespraak met de woorden: 'Ga er voor en doe hel goed. Ik wens u allen veel sterkte en succes met deze vredesmissie'. Luclitmachtdetacliement naar Bosnië Op de vliegbasis Soesterberg werd op woensdag 27 december j.l. afscheid genomen van een groep van 57 militairen van de Koninklijke Luchtmacht. Eerder die maand vertrokken drie Cougar trans porthelikopters van hel SFOR detachement naar Bosnië, waar zij vanaf 15 december, gefaseerd, de taak van de Royal Air Force overgenamen. Om kwart voor acht die ochtend, was hangaar 6 vol gestroomd met luchtmachtpersoneel, gekleed in gevechtstenue. Aan tafeltjes zaten de militairen met hun familieleden. 31

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 2001 | | pagina 31