laten testen en is inmiddels een deel van de remcilindet'S weer goedgekeurd. Vanaf 13 maart zijn zeven toestellen weer luchtwaardig zodat de leerling-vliegers van klas 00-2 weer opgelucht adem kunnen halen om vervolgens met hun instructeur het luchtruim te kiezen. Griekse F-16's bezochten Eindhoven In de week van 5 tot 9 maart hebben vier Griekse F-16*s vanaf de vliegbasis Eindhoven zowel over dag als in de avond missies gevlogen om het bijtanken in de lucht meester te worden. De bijtank- missies werden uitgevoerd met een KDC-10 van het 334 Squadron en vonden plaats boven de Noordzee. Nederlandse expeditie bergt Fokker F.V1I1 vliegtuig: Anderhalf jaar na de ontdekking van een authentiek Fokker F.V11T passagiersvliegtuig uit 1928. diep in ile Venezolaanse jungle, zijn tien medewerkers van de Aviodome afgereisd naar het Zuid- Amerikaanse Amazonegebied om de restanten van hel bijzondere vliegtuig Ie bergen en met de indianen te ruilen. Tot twee jaar geleden dachten luchtvaarthistorici dat er nergens ter wereld nog een vooroorlogs KLM-vliegtuig zou bestaan. Tijdens een museumconferentie in Washington in 1999 kreeg hel Luchtvaartmuseum Aviodome een verrassende tip van Venezolaanse collega's. Zes maan den later rustte het museum een zoekexpeditie van drie man uil. In Caracas vond men de piloot die de Fokker in 1939 had gevlogen. Dankzij zijn aanwijzingen slaagde men erin om het gebied waar het vliegtuig lag door de lucht te bereiken. Een behulpzaam opperhoofd van een lokale indianen stam was bereid om de locatie van de Fokker aan te wijzen. Daarbij merkte de expeditie dat ver schillende onderdelen uit het vliegtuig inmiddels door de indianen in gebruik waren genomen. De brandstoftanks van het vliegtuig werden gebruikt om een inheems soort bier te brouwen. Het stam hoofd had zelf de pilotenstoel als trofee in zijn hul staan. De Fokker F.VIII was het enige Iweemolorige passagiersvliegtuig dat Fokker vóór de Tweede Wereldoorlog bouwde. Andere passagiersvliegtuigen die Fokker tijdens haar hoogtijdagen bouwde hadden meestal drie motoren. De Fokker F.VIII "Duif" werd in 1927 gebouwd door de Fokker fabriek in Amsterdam-Noord en vloog van januari 1928 lol 1937 hij de KLM op het Europese lijn- dienstnet. Het vliegtuig bood plaats aan 15 passagiers. Daarna werd de "Duif" tot 1939 door de KLM gebruikt in "Nederlands West-I tul ië" (Suriname en de Nederlandse Antillen). In 1939 werd het vliegtuig verkocht aan de Venezolaanse regering. Na drie weken landde de Fokker F.V lil op een kleine vliegstrip. raakte een vleugel de grond en vatte het vliegtuig vlam. De "Duif" brandde af en werd achtergelaten. De bemanning overleefde hel ongeluk en kon na enkele weken weer de bewoonde wereld bereiken. De Fokker F.VIII "Duif is in de jaren twintig gebouwd van hout. linnen eti metaal. Hoewel al het hout en linnen inmiddels is verdwenen, is de romp van slaalbuis nog in redelijke staat. Ook de res tanten van de twee motoren, hel beschadigde landingsgestel en vele kleine onderdelen, zijn nog aanwezig. Tijdens de expeditie zal worden gepoogd alle overgebleven onderdelen te bergen. Voor o.a. twee vaten brandstof, 'nieuwe' tanks om bier in te brouwen en een kleine donatie zullen de onderdelen worden verkregen van de indianen. Daarna zullen de onderdelen naar de kust worden gevlogen voor verder transport per schip. Na de berging zullen de restanten naar verwachting al begin mei worden geëxposeerd in hel Luchtvaartmuseum Aviodome op Schiphol. Daarna zal wor den bekeken of en wanneer er aan de restauratie kan worden begonnen. 27

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 2001 | | pagina 27