MARINE steeds moeilijker te krijgen. Toch werden zij ondanks dat ook door de NAVO geacht van waarde te zijn tegen het in die periode nog steeds groeiende onderzeebootgevaar van de Soviet Unie. Hoewel de NAVO op tijdige vervanging aandrong, was het hele maal niet zeker dat die zou plaatsvinden. Tot verras sing, zo niet verbijstering van eenieder, besloot de toenmalige minister van defensie Vredeling in afwachting van de vervanging per 1 januari 1975 320 squadron voorlopig uit dienst te willen stellen en daarnaast diverse andere kortingen bij de Koninklijke Marine te doen. De beroering, die daar op volgde, was zo groot dat 320 squadron tijdens een zitting van de Tweede Kamer op 17 november 1975 met een formatie van vier Neptunes laag over het Binnenhof vloog en er in de RAI in Amsterdam een grote bijeenkomst van marinemensen plaats vond. In die tijd stond de protestdemonstratie, des tijds als actiemiddel door linkse groeperingen aan bevolen, en zoals we die heden voor het kleinste akkevietje meemaken, in de kinderschoenen. Hoewel de politiek fel tegen die vlucht reageerde. had die wel effect. 320. het oudste en meest beroem de squadron van onze krijgsmacht, bleef in dienst en kon naar een nieuw vliegtuig uitzien. Beschikbaar waren als maritiem patrouillevliegtuig de Lockheed P-3C Orion, de Atlantic en de Britse Nimrod. De Nimrod werd al snel van de lijst geschrapt, omdat die veel te duur was en met zijn lawaaierige straalmotoren rond het anders zo stille Valkenburg veel te veel rumoer zou geven. Daarnaast waren de operationele prestaties minder dan die van de andere vliegtuigen. De P-3C Orion leek een voor de hand liggende keuze met zijn geheel geïntegreerd wapensysteem en moderne snufjes, zodat aan de naam (Update II) werd toegevoegd. Daarbij had de MLD al grote ervaring met de Amerikaanse techniek en het Engels. De Atlantic zou ook een dergelijk modern systeem krijgen in een nieuwe versie de Nouvelle Génération 'ANG'. Die zou pas, zoals vermeld, medio jaren tach tig beschikbaar komen en was, zoals al eerder aan gegeven. geheel op Franse marine-eisen gestoeld.

Spinner | 2001 | | pagina 18