'Uiver' weer tentoong voor publiek in Uiver esteld dome Een van de (twee door de Japanners buitgemaakte Curtiss Interceptors, die in 1945 door RAF personeel teruggevonden werd in Singapore. Deze foto is gemaakt op het vliegveld Tengah in mei 1946. foto: Bob Jones, uit Aeroplane Monthly, februari 1997, via Gerard Casius. Deze laatste dramatische vlucht van luitenant Boxman betekende tevens het einde van de operaties van de CW-21B. Twee overgebleven kisten werden bij de capitulatie van het KNIL door de Japanners op Andir gevonden en weer vliegklaar gemaakt. Een werd in Japan beproefd en na de overgave van Japan in 1945 vonden RAF militairen een in ogenschijnlijk goede conditie zijnde CW-21B op een vliegveld op Singapore. Helaas is deze machine niet bewaard gebleven; het zou mooi zijn geweest een exemplaar van dit toch wel bijzondere vliegtuig voor het nage slacht te behouden. De Curtiss Interceptor was een spectaculaire machine, die echter door de verkeerde methode van inzet en ontbreken van technische ver fijning de harde praktijk van de luchtoorlog niet kon doorstaan. 4- De historische DC-2 'Uiver' uit 1934 is dit weekend geland op Luchthaven Lelystad. De 'Uiver' keerde na een periode van onderhoud terug van Schiphol naar haar thuishaven de Uiverdome in Lelystad, waar het tweemotorige vliegtuig sinds maandag 11 juni weer te zien is voor het publiek. In de Uiverdome is de volledige geschiedenis van de 'Uiver' te zien. In 1934 stond Nederland even op zijn kop: de Nederlandse DC-2 'Uiver' van de KLM was het snelste passagiersvliegtuig van de London- Melbourne race! Deze gebeurtenis was een opsteker voor de Nederlandse bevolking in een tijd waarin de economie in een diep dal zat. Toen het vliegtuig de eerste prijs in de handicaprace kreeg, vierden hon derdduizenden Nederlanders feest. Het verhaal is uitgebeeld op tientallen doeken van 2 bij 3 meter en begint bij de London-Melbourne race in 1934 en loopt via de Uiver Memorial Flight in 1984 tot aan de Uiver Back Home tour in 1999. Vele historische foto's en objecten, die een rol speelden in de geschiedenis van de dit historische KLM-vliegtuig, maken de expositie compleet. Met behulp van 16.000 particulieren, het bedrijfsle ven, de overheid en diverse fondsen, kon de Aviodome in 1999 de Douglas DC-2 kopen. Hiermee kon de laatste nog vliegende DC-2 ter wereld die de De 'Uiver' op Schiphol klaar voor vertrek naar haar thuis haven de 'Uiverdome' op de luchthaven Lelystad, foto: Aviodome. kleuren draagt van de beroemde 'Uiver', voor Nederland worden behouden. De 'Uiver' is een vlieg tuig dat nogal Tecordgevoelig' is. Naast de winst in de London-Melbourne race in 1934, vestigde de 'Uiver' in 1999 een nieuw record: nog nooit was een 65 jaar oud passagiersvliegtuig op eigen kracht de Atlantische Oceaan overgevlogen. De Uiverdome is gevestigd aan de Arendweg 27 op Luchthaven Lelystad. De Uiverdome is van woens dag t/m zondag, in schoolvakanties elke dag, geo pend van 10.00 tot 17.00 uur. Belangstellenden kun nen voor meer informatie bellen: 020 406 8000. of kunnen kijken op www.aviodome.nl. 30

Spinner | 2001 | | pagina 30