ïi Het nieuwe concept: hunter and killer in one Daar de USNavy na de oorlog over een twintigtal Essex-klasse carriers beschikte, die zeker een twee- motorig vliegtuig zouden kunnen hebben, waagde Grumman het in samenwerking met de Amerikaanse marinestaf een tweemotorig vliegtuig te ontwerpen, dat bemand door twee vliegers en twee apparatuur bedienaars een grote stap vooruit betekende, ook al omdat het vluchten van tenminste vier uur of zelfs langer kon maken. Daarnaast moest het gemakkelijk in onderhoud zijn. Aldus ontstond de S2F Tracker met een maximum afvlieggewicht van ruim 12 ton. met twee stermotoren van 1575 pk. met achter de motoren in de gondels plaats voor sonoboeien en de mogelijkheid zo'n 2150 kg aan diverse wapens mee te voeren. Met gespreide vleu gels was de spanwijdte ruim 21 meter. Met gevou wen vleugels werd die wijdte de helft, zodat bestaan de vliegtuigliften konden worden gebruikt. De opsporingsapparatuur kon conventionele onder zeeboten traceren met radar, met in ieder motorgon- deleind 8 sonoboeien. alsmede een magnetisch veld detectiesysteem (MAD) en een zoeklicht en aanvallen konden worden gedaan met torpedo's en eventueel met raketten of bommen. Van de twee prototypen vloog het eerste op 4 decem ber 1952. In juli 1953 kwam van de productielijn het eerste toestel, het eerste squadron werd in febru ari 1954 geformeerd. Van de eerste versie S2F-1 werden 755 gebouwd, waarvan 100 in een later stadium aan buitenlandse marines werden geleverd, toen nieuwere versies bij de USNavy in dienst kwamen als S2F-2's, later genoemd S-2C. 77 werden daarvan afgeleverd. Die hadden een vergroot bommenruim, grotere staart vlakken voor het behoud van de goede stabliliteit, terwijl de onderzeebootbestrijdingsapparatuur werd gemoderniseerd. De volgende serie was de S-2D met o.a. Jezebel opsporingsapparatuur om ook snelle onderwaterva- rende. nucleair voorgestuwde onderzeeboten op te sporen waartoe het aantal sonoboeien opgevoerd werd tot 2 x 16 en ook een betere radar en een beter navigatiesysteem werd aangebracht. De krappe cock pit werd vergroot en de actieradius werd wat groter.

Spinner | 2001 | | pagina 11